SON DAKİKA
Hava Durumu

MADENLİ "İZAH EDEMEYEN YANDI!‏"

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Maliye’nin konut kredileri ile tapudaki satış bedellerini karşılaştırıp konut alınıp satılan konutların değerinin altında gösterenleri tespit etmeye başladığnıı söyledi. Bu tespitler sonucu Maliye’nin, konut alırken değerini düşük gösterip daha az tapu harcı ödeyenden de, satarken düşük gösterip daha az vergi ödeyenden de bunun nedenini izah etmelerini isteyeceğini söyleyen Madenli, izah edemeyenlerin ceza ödeyeceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2016 17:56
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2016 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MADENLİ "İZAH EDEMEYEN YANDI!‏"
 Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Maliye’nin konut alım satımları ile ilgili yeni bir uygulamayı hayata geçireceğini söyledi. 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi amacıyla çıkarılan yasada altyapısı kurulan izaha davet uygulamasına yönelik tebliğ taslağı hazırlandığının hazırlandığını söyleyen Madenli, “Tebliğ taslağında konutlarını değerinin altında gösterenlerin izaha davet edilmesi ayrı bir başlık altında yer aldı. Buna göre Maliye’nin bankalardan elde ettiği bilgilere göre kullanılan konut kredi tutarları ile tapu dairelerinden elde edilen satış bedellerinin karşılaştırılması sonucunda satış bedelinin düşük beyan edilmesine dair haklarında ön tespit yapılan mükellefler izaha davet edilecek” dedi.
Bu yolla Maliye’nin, “Gel aradaki farkı izah et” diyeceğini söyleyen Madenli, “Yani alırken konut alırken değerini düşük gösterip daha az tapu harcı ödeyen de, satarken düşük gösterip daha az vergi ödeyen de bunun nedenini izah edecek” ifadelerini kullandı.
ZARARIN YÜZDE 20’Sİ ÖDENECEK
 Vergi Usul Genel tebliğ taslağında, vergiye gönüllü uyum amacıyla izaha davet müessesesinin getirildiğini de sözlerine ekleyen Madenli, ““İzaha davet; İdarenin verginin ziyaa uğramış olabileceğini harici karinelerle tespit edildiği hallerde, haklarında vergi incelemesine veya takdir işlemlerine başlanılmamış mükelleflerden yetkili merciler tarafından izahat talep edilmesidir” olarak tanımlandı. Buna göre Maliye, bir mükellefle ilgili başka veriler kullanarak vergi zararı olabileceğini tespit etmesi halinde mükellefe çağrı yapılacak. Eğer mükellef vergiyi ziyaa uğrattığını yani daha düşük gösterdiğini kabul ederse beyanname verecek. Tahakkuk eden vergiler ile izahat zammını süresinde öderse vergi zararının yüzde 20’sini ödeyecek. Bunun sonucunda mükellef vergi incelemesine tabi tutulmayacak ve takdir komisyonuna sevk edilmeyecek” şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.