SON DAKİKA
Hava Durumu

MBB FETÖ DAVASINDA ARA KARAR VERİLDİ

Dosya kapsamında yargılanan Büyükşehir bürokratlarına yönelik FETÖ/PDY kapsamlı kovuşturmada, Aşkın Günay, Dalyan Yalçın, Tevfik Dinçer, Fuat Kurt hakkında elektronik kelepçe takılması, Mersin il dışına çıkmalarının yasaklanması ile Yurt dışı yasağı konularak adli kontrolle yargılanmaları karara bağlandı. Diğer taraftan aynı mahkeme, Sadettin Yaşar Aksoy ve Haluk Tunçsu için elektronik kelepçe takılması suretiyle konutunu terk etmeme ve yurt dışı yasağı konarak yargılamalarına devam edileceği aç

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2017 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2017 10:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MBB FETÖ DAVASINDA ARA KARAR VERİLDİ
Uzun süredir Mersin Kamuoyunu meşgul eden Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde 2016/22 nolu dosya kapsamındaki FETÖ/PDY yargılamasında 28 Şubat 2017 günlü duruşmadan sonra Herkes tahliye oldu, bu iş bitti, aklandık, bu iş kumpas, bizi karalıyorlar, iftira atıyorlar diyenlere cevap gibi bir mahkeme kararı çıktı. Davanın görüldüğü Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi iddiaları çok boyutlu araştırmaya yöneldi. Bu arada 28.2.2017 günü yapılan duruşmada görüntü kaydı ve SEGBİS yoluyla kayda alınması nedeniyle henüz tutanağın yazıya dökülmediğinden bahisle mahkeme 3.3.2017 günü 5. Celsesini yaptı ve bir ara karara vardı.

DOSYA KÜL HALİNDE SORUŞTURMA SAVCILIĞINA GÖNDERİLDİ

Mahkeme iddia makamı olan Savcılığın talebi üzerine tüm konuların yeniden incelenmesi ve eksik kalan bir husus var ise tamamlanması amacıyla dosyayı Kül halinde yeniden organize büro soruşturma savcılığına gönderildi.

TUTUKLULUK DEVAMI ÇIKTI

Dosyada yargılanan sanıklardan Erkan Karaaslan, Mustafa Şahin, Hüseyin Vural ve Mehmet Türkmen ile ilgili avukatlarının yaptıkları itirazlar değerlendirilip, bu kişilerin tutukluluklarının devamına karar verildi.

ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULAMASI VE EV HAPSİ

Dosya kapsamında yargılanan Büyükşehir bürokratlarına yönelik FETÖ/PDY kapsamlı kovuşturmada, Aşkın Günay, Dalyan Yalçın, Tevfik Dinçer, Fuat Kurt hakkında elektronik kelepçe takılması, Mersin il dışına çıkmalarının yasaklanması ile Yurt dışı yasağı konularak adli kontrolle yargılanmaları karara bağlandı.   Diğer taraftan aynı mahkeme, Sadettin Yaşar Aksoy ve Haluk Tunçsu için elektronik kelepçe takılması suretiyle konutunu terk etmeme ve yurt dışı yasağı konarak yargılamalarına devam edileceği açıklandı. Öte yandan Hüseyin Namlı, Mustafa Yalın, Av.Hüdaverdi Aydoğdu, Mahmut İlker Ceylan, Av.Hüseyin Ozan Çetin, Sait Koralp Özkut, Serdar Arslan, İlknur Değer Duman, Sinan Yıldırım, Ali Selçukoğlu, Mahmut Canatan, Fatih Aydın, Mustafa Koray Gökçil, Murat Türkili, Yasin Ünal ve Mehmet Özgür Sanal hakkındaki yurt dışına çıkış yasağına ilişkin adli kontrol kararını ayrı ayrı uygulamak yolu ile yargılamaya devam kararı verdi. Mahkeme bazı hususlar içinde KOM şubeye yazı yazdı bilgi istedi. Bu arada Tanık Haldun Haşmet Aysan ile Şaban Demirtaş isimli kişilerin Aydın ilinde olmalarından dolayı nöbetçi ağır ceza mahkemesine talimat yazılmak suretiyle onların SEGBİS yolu ile dinlenmesine karar verdi. Yine Müşteki durumunda olan Tanık Mustafa Gars’ı tekraren önümüzdeki duruşma için mahkemeye çağırdı.

VALİ YADIMCISI TANIK OLARAK ÇAĞRILDI

Önemli bir konu ise, Mersin Vali Yardımcısı bu duruşmada tanık olarak dinlenecek, ona da yazı gitti.

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI DİNLENECEK

Mahkeme Dosya nedeniyle Mersin Büyükşehrin başkanı Burhanettin Kocamaz’a meşruhatlı davetiye çıkartıp tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

BAZI İSTEMLER RED EDİLDİ

Dosyada yargılanan Mehmet Türkmen’in tanık olarak dinletmek istediği kişi hakkında duruşma sırasında hazır olunca dinlenmesine karar verilirken, Yazılım şube müdürlüğü ile dernekler masasına yazı yazılması istemine ret verildi.  Aşkın Günay’ın avukatının yaptığı yeniden sosyal çevre araştırması yapılması yönündeki talebi dosyaya yenilik katmayacağı için ret edildi. Fakat tanık olarak sundukları iki ismin duruşmada hazır edilmesi halinde dinlenmesine karar verdi.  Yine sanıklardan Yasin Ünal’ın avukatının yaptığı talep nedeniyle eşi ve babasının duruşma günü hazır olmaları halinde dinlenmelerine karar verdi.

HALDUN HAŞMET AYSAN Mahkeme 27.2.2017 günü 20 sahifelik bir dilekçe ve ekleri ile Aydın ilinden nöbetçi ağır ceza mahkemesi aracılığı ile gönderilen Müdahil olma dilekçesini de inceledikten sonra bu dilekçeyi Tutuklu sanık Erkan Karaaslan’a ceza ve infaz kurumu aracılığı ile tebliğ edilmesine karar verdi. Ancak kararda Haldun Haşmet Aysan’ın isminin sehven Haldun Haşbet Baysal diye yazıldığı görüldü.

AHMET BARIŞ SANAL Dosya kapsamında yargılanan Belediye meclis üyesi ve zaman zaman başkan vekilliği yapan Mehmet Özgür Sanal’ın ağabeyi Ahmet Barış Sanal ile ilgilide bir karar verildi. Ahmet Barış Sanal’ın tanık olarak dinlenmense yönelik talebinin, tanığın duruşma salonunda hazır edilmesi halinde değerlendirilmesine denerek zapta geçilerek duruşma 2 Mayıs 2017 günü saat 10.oo bırakıldı.

DOSYA KAPSAMINDA  KHK İLE GÖREVDEN ATILANLAR VAR

Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde 2016/22 esas sayılı dosyada adları sanık olarak geçen ve memuriyet kökenli oldukları içinde KHK ile görevlerinden de atılan bir kısım isimlerin halen Mersin Büyükşehir Belediye Taş binaya gidip geldikleri ve bir kısım daire başkanları ile danışman durumunda olanların yanlarında oturdukları dillendirilmekte. Oysa OHAL’e göre KHK ile atılmış kişilerin aklanmadan, beraat etmeden görevlerinden el çektirildikleri kurumun bahçesinde bile gezmelerinin yasak olduğu bildiriliyor. Bu isimlerin adli kontrolleri olduğuna göre, belediye binasına giriş ve çıkışlarının sıkı bir şekilde emniyet güçlerince takip edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. 
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.