SON DAKİKA
Hava Durumu

MERSİN AKDENİZ DE KARAR" EŞ BAŞKANLIĞA EVET"

Eş Başkanlar Görev ve Çalışma Yönetmeliği yürürlüğe girdi.... Akdeniz’de Yeni Dönem Başladı

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2014 23:42
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2014 23:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MERSİN AKDENİZ DE KARAR" EŞ BAŞKANLIĞA EVET"
FERDA BİLGİN- Ekim ayı olağan toplantısını gerçekleştiren Akdeniz Belediyesi, önemli bir karara imza attı. Meclis gündemine önergeyle alınan teklif kabul edildi ve Akdeniz Belediyesi’nde “Eş Başkanlar Görev ve Çalışma Yönetmeliği” yürürlüğe girdi. 

Akdeniz Belediye Meclisi, Ekim ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Belediye konferans salonunda yapılan toplantıya Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk Başkanlık etti. Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki meclis birleşimi tutanak özetleri oylandı. Belediye Meclis Başkanı ve üyelerine, 2015 yılında Meclis ve Komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için ödenecek Huzur Hakkı miktarının tespit edilmesine ilişkin teklif, Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. 2015-2019 Stratejik Plan Çalışması ile ilgili teklif, tüm komisyonlara havale edilirken, 2015 Mali Yılı Performans Programı ve 2015 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili teklifler oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi. Aynı komisyona gönderilen bir diğer gündem maddesi ise Zabıta Memurlarına 2015 Yılı için uygulanacak fazla mesai ücretinin tespit edilmesi ile ilgili teklif oldu. 

Araç filosu güçlendirilecek

 Gündemin 8’inci maddesinde, Destek Hizmetleri Müdürlüğünün hizmetlerinin daha etkin, verimli ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için ihtiyaç duyulan 6 adet binek araçların edinilmesi ile ilgili teklif görüşüldü. Burada söz alan Eş Başkan Fazıl Türk, Eylül ayı itibariyle sözleşmesi sona eren kiralık araç ihalesini yenilemediklerini, bunun yerine aynı miktarda aylık ödemeler ile alınacak 6 aracın, belediyenin araç parkına ilave edilerek daha ekonomik bir model oluşturacaklarını belirtti. İlgili gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin 9 ve 10’uncu maddelerinde yer alan, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Yapı Kontrol Müdürlüklerinin Görev ve Çalışma Yönetmeliğindeki değişikliklerle ilgili teklifler ayrı ayrı Eğitim Kültür Komisyonu ve Kadın Erkek Eşitliği Komisyonuna havale edildi.

 Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurulacak

 Meclis gündeminde yer alan, Kadın ve Aile Müdürlüğünün kurulması, ilgili yönetmeliğin onaylanması ve birimin müdür kadrosunun ihdasına ilişkin kadro değişikliği teklifi, Eğitim Kültür Komisyonuna gönderildi. Teklif kabul edilirse, Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurulacak, kadın ve çocuklara yönelik çalışmalar yürütecek. Gündemin 12’nci maddesinde bulunan, emekliliği gelen 17 kadrolu işçinin tazminat tutarlarının ödenebilmesi için, Belediye Eş Başkanına İller Bankasına borçlanma yetkisi verilmesi ile ilgili teklif oybirliği ile onaylandı. Önergeyle gündeme alınan, kıyı kesimlerinde planlama ve uygulama esaslarını belirleyen kısmi yapılaşma hesabına ilişkin teklif, İmar Komisyonu ve Çevre Komisyonuna havale edildi. Meclis, Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliğine (GABB) üye olunması hakkındaki teklifi de oybirliği ile kabul etti. Yapılan oylama ile de GABB çatısı altında yapılacak çalışmalarda Yüksel Mutlu ve Ali Yıldırım’ın asil, Canan Yüce’nin de yedek üye olarak Akdeniz Belediyesi’ni temsil etmesine karar verildi.

 

 

 Eş Başkanlık Yönetmeliği Onaylandı

 Öte yandan Akdeniz Belediye Meclisi, çok önemli bir karara daha imza attı. Meclis gündemine önergeyle alınan teklifle birlikte “Akdeniz Belediyesi Eş Başkanlar Görev ve Çalışma Yönetmeliği” oy çokluğuyla onaylanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Geleneksel temsil yönteminin yeterli olmadığı, daha demokratik ve cinsiyet özgürlükçü bir kamu yönetimi için yönetim ve hizmet sunumunda açıklık, katılımcılık, sorumluluk, paylaşım ve hesap verebilirlik ilkelerinin hayata geçirilmesini amaçlıyor.

 Yönetmelik Eş Başkanı, ilgili kanunda gösterilen esas ve usullere göre seçilen Belediye Başkanı ile birlikte meclis üyesi olarak seçilen ve eş başkan olarak belirlenen kişiler olarak tanımlıyor. Eş Başkanlar 5393 Sayılı Kanundan kaynaklı, Meclise ve encümene başkanlık etmek, bütçeyi uygulamak, bütçede meclis ve encümenin yetkisi dışındaki aktarmalara onay vermek, kanunlarla belediyeye verilen, ancak belediye meclisi veya belediye encümeni kararını gerektirmeyen diğer görevleri yapmak ve yetkileri kullanmak gibi hususları eşit bir biçimde ifa edebilecekler.

 Gündemde yer alan maddelerin görüşülmesinin ardından Akdeniz Belediye Meclisi Ekim ayı 2’nci birleşiminin 16 Ekim 2014 günü saat 10.00’da yapılmasına karar verildi ve toplantı sona erdi. ...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.