SON DAKİKA
Hava Durumu

MERSİN ÜLKÜ OCAKLARI BASIN AÇIKLAMASI

Mersin Ülkü Ocakları olarak Doğu Türkistan’da şehit edilen soydaşlarımız için Mersin devlet hastahanesi önünden başlayıp Ülkü Ocakları il binası önüne kadar yürüyüp ardından yaşanan zulmü hemşehrilerimize duyurmak adına Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Zeynel Uğur GÖLGELİ tarafından Basın Açıklaması Yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2015 00:13
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2015 00:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MERSİN ÜLKÜ OCAKLARI BASIN AÇIKLAMASI
 Kıymetli Hanımefendiler, Beyefendiler; aziz Mersinliler, sözlerime son ülkücü şehidimiz rahmetli Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun severek gönülden okuduğu, mücadelesine ilmek ilmek dokuduğu ses bayrağımız Türkçemizde, Doğu Türkistan için dalgalanan güzel bir dörtlük ile başlamak istiyorum.
Çiçeklerin kan, çiçeklerin hoyrat..
Ne kaldı ki sende bu pervasız zulümdeYeniden mavilere boyanır mı bu bayrakBir esaret zinciri sana yazılan her destanSeninle, seninle sen olayım, seninle sen olayım Doğu Türkistan.Mübarek Ramazan aylarını Müslüman kanıyla kırmızıya boyamak Çin’in en asli vazifesi haline gelmiştir. Mesela Çin, Uygurluların kültürel kimlikleri ve dini yaşantıları üzerinde artan baskıları doğrultusunda 1994’te Komünist Parti Hükümeti’nin resmiyet tanıdığı meşrepleri yani Uygurların kültürel meclislerini hiçbir gerekçe gösterilmeksizin tekrar yasa dışı ilan etmiştir. Alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı gibi sosyal problemlere karşı iyileştirici bir fonksiyonu olan meşreplerin yasaklanması 5 Şubat 1997’de 20.000 civarı Uygur’un Gulca’da ayaklanmasına sebep olmuştur. Ramazan ayında Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlenen bir meşrep toplantısına katıldıkları gerekçesiyle Müslüman gençler tutuklanmış, bu gençlerin salıverilmesini talep eden halk, ertesi gün 5 Şubat’ta sokaklara dökülmüştür. Barışçıl bir şekilde başlayan gösteriler güvenlik güçleri tarafından kalabalığın üzerine rastgele ateş açılması suretiyle bastırılmıştır. Göstericilerin taleplerine karşı polisin takındığı tutum, olayların büyümesine sebep olmuştur.

6 yıl önce Kızıl Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı kıyımı, halen olduğu gibi dünya görmezden gelmiştir. Uygur-Türklerinin evleri yakılmış, sivil giyimli Çin polisler demir sopalarla Türklere saldırmış, sokaklar soydaşlarımızın cesetleriyle dolmuştur. Resmi kayıtlara göre 197 Uygur Türkü şehit edilmiş 2000’e yakın soydaşımız yaralanmıştır. Kızıl Çin, 1949’dan beri kana doymamıştır. İnsanlık tarihinin en uzun süreli ve en sistematik soykırımı bugün Doğu Türkistan topraklarında halen devam etmektedir.Anlaşılmaktadır ki bugün Doğu Türkistan’da yaşananlar ne bir ilk ne de bir sondur. Bu sebeple bütün Müslüman âlemini din kardeşlerimiz için dua etmeye çağırıyoruz. Bütün Türk Dünyasını soydaşlarımız için ayağa kalkmaya davet ediyoruz. İnsanlık onuru namına, İnsan hakları ve bütün temel inanç özgürlükleri adına Dünya devletlerini ve Birleşmiş Milletleri göreve çağırıyoruz.Çin’in vahşi tutumu devam ettiği sürece ta ki büyük hesap gününe kadar ülkücü hareketin elleri zalimleri yakasında olacaktır. Doğu Türkistan Mücadelesi İlk şehidimiz Ruhi Kılıçkıran’dan son şehidimiz Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na kadar ülkücülerin gönüllerinde, dua dillerinde marş, mücadelelerinde kavga olmuştur. Ve biz var oldukça Doğu Türkistan davası var olmaya devam edecektir.
Yaşasın Ülkü Ocakları!Yaşasın Bağımsız Doğu Türkistan!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.