SON DAKİKA
Hava Durumu

MERSİN ÜVEY EVLAT MI?

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanı Sebahattin Kılıç, Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile ilgili yaptığı değerlendirmede Mersin’in devlet tarafından üvey evlat muamelesi gördüğünü belirterek, “Kentimiz devletten alacaklıdır” vurgusunda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2016 14:25
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2016 14:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MERSİN ÜVEY EVLAT MI?
 Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz 2016 işgücü istatistik oranını açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Temmuz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 354 bin kişi artarak 3 milyon 324 bin kişiye ulaştı. İşsiz oranı ise 0,9 puanlık artışla yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşti. Mersin’de ise işsizlik oranı yüzde 12,4’e yükselerek,  işsiz sayısında onuncu il seviyesine yükseldi. Yine TUİK verilerine göre Mersin; yaşanabilir iller sıralamasında genel sıralamada 34, ekonomide 41, eğitimde 46, sağlıkta 49, güvenlik sıralamasında ise 36’ncı sırada yer aldı. Resmi istatistik rakamları hakkında bir değerlendirmede bulunan MHP Mersin İl Başkanı Sebahattin Kılıç, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilerde gerçekler gün gibi ortadadır. 2015 yılı sonu itibariyle açıklanan TUİK verilerini analiz ettiğimizde, Mersin; ekonomi, sağlık, işsizlik, eğitim ve güvenlik gibi temel veriler açısından her geçen yıl kan kaybetmekte, yaşanabilir kentler sıralamasında en geri seviyede bulunmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Mersin, 2015 yılı itibariyle giderlerini gelirleriyle karşılayan on il arasındadır.  Bu sıralamada yüzde 162,24 oranıyla Ankara ve Antalya’nın önündedir.  Yani Mersin; devletin şehre harcadığı her 100 lirayı, 162,24 TL olarak devlete geri ödemektedir. Bir başka deyişle kentimiz devletten 62,24 TL alacaklıdır” dedi.

“HÜKÜMET MERSİN’E KARŞI DUYARSIZ VE İLGİSİZ”

Mersin’in devlet yatırımlarında yıllardır hak ettiği payı alamadığına dikkat çeken Kılıç, “Hükümetin seçim öncesi vaatlerinin hiçbiri henüz gerçekleşmemiştir. Yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Hava Limanı henüz hizmete girememiştir. Silifke-Anamur arası yapımı süren karayolu beş yıldır bitirilememiştir. Kentimizdeki reel sektör yatırımları gitgide azalmakta, hatta mevcut işletmeler bir bir kapanmaktadır. Bunun son örneği; Paşabahçe Cam Sanayi Mersin İşletmesi’dir. Yıllardır hizmet veren fabrika kapısına kilit vurarak 350 işçinin işine son verilmiştir. Öte yandan Ortadoğu’daki savaş nedeniyle Mersin’e gelip yerleşen mültecilerin sayısı resmi rakamlarca 120 bin civarında dense de bu rakam 320 bin seviyesindedir. Yani son iki yılda Mersin’in nüfusuna Suriyeli mültecilerle bir Tarsus daha eklenmiştir. Suriyeli mültecilerden ucuz işgücü temini sebebiyle, kentimizdeki işsizlik oranı resmi rakamların da çok üzerine çıkmıştır. Suriyeli göçmenlerin kent kültürüne uymadaki zorlukları ise sosyal patlamalara kapı aralamaktadır. Bu konuda da hükümet duyarsız ve ilgisizdir” diye konuştu.

KILIÇ’TAN MERSİNLİLERE DESTEK ÇAĞRISI

Kent imarının anayasası hükmündeki 1/100 bin ölçekli İl Çevre Düzeni Planı’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve MHP grubunun üstün gayretleri ile Ekim ayı toplantısında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanarak bakanlığın onayına sunulduğunu anımsatan Kılıç, “Bu plan ile şehrin gelişmesinin önü açılacak, yatırımcılara arsa tahsisi konusunda belirsizlikleri ortadan kaldıracaktır. Büyükşehir Belediyesi kendine düşen görevi hakkıyla yerine getirmiştir. Bundan sonraki görev hükümete düşmektedir” şeklinde konuştu. Açıklamasının devamında Milliyetçi Hareket Partisi olarak hükümeti takip ettiklerini ve hesap sorduklarını aktaran Kılıç, Mersinli tüm kuruluş ve vatandaşları kentin önünü açacak çalışma ve gayretlere destek vermeye davet etti. Kılıç, açıklamasını şu çağrıyla sonlandırdı: “Mersin’in sosyal ve ekonomik açıdan daha huzurlu ve daha müreffeh konuma erişebilmesi devlet yatırımlarından hak ettiği payı almasıyla mümkün olacaktır. Mersin’in sanayi, ticaret ve turizm açısından mevcut kaynakları ve potansiyeli harekete geçirilmelidir. Bunun için Büyükşehir Belediyesinin çabası bütçesi ve yetki alanı itibariyle sınırlıdır. Hükümetin her yıl yaptığı yatırım planlarında Mersin’e daha fazla kaynak aktarılmalıdır. Bunu için, şehrin dinamikleri STK’lar, hükümet nezdinde lobi çalışmalarına hemen başlamalıdır. AKP’nin Mersin için seçim vaatleri hatırlatılmalı takip edilmelidir. MHP olarak hükümeti takipteyiz ve hesap soruyoruz. Mersin’in yaşanabilir kentler sıralamasında hak ettiği yere yükselmesi adına çaba harcıyoruz. Bunu nedenle STK’ların ve Mersin halkının desteğine ihtiyacımızı bir kez daha belirtiyoruz”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.