SON DAKİKA
Hava Durumu

MEÜ İLE MTOSB İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) ile Mersin Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2018 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2018 16:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MEÜ İLE MTOSB  İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Mersin Valisi Ali İhsan Su, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve MTOSB Başkanı Sabri Tekli tarafından imzalanan protokol ile bölgenin rekabet gücünün arttırılmasının yanı sına akademisyenlerin bilgi ve tecrübelerinin ekonomiye kazandırılmasının ve sanayi ihtiyaçları yönünden araştırma faaliyetlerinin teşvik edilmesinin hedeflendiği bildirildi. Üniversite-sanayi iş birliğinin ve sürdürebilirliğinin öneminin vurgulandığı toplantıda, Vali Su ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 'Model Fabrika' projesinden söz etti.

Su, Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen projenin uygulanacağı 5 ilden birinin Mersin olacağını kaydetti. İmzalanan protokolle teknolojik ankara web tasarım | eşya depolama | | | yenilik alanında Ar-Ge, tasarım, sistem entegrasyonu, dış ticaret, sertifikasyon gibi rekabeti güçlendirme faaliyetleri kapsamında ulusal ve uluslararası fon programlarına yönelik proje geliştirme ve yürütme konularında ortak çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda “Makine ve Metal Teknolojileri” ile “Elektronik ve Otomasyon” alanlarında oluşturacak projeler, iki farklı pilot uygulama ile sanayicilerin Ar-Ge talep ve ihtiyaçları doğrultusunda üniversite akademik personeli ile grup toplantıları ve çalışmaları gerçekleştirilecek.

Akademisyenler tarafından hazırlanan patentli projelerin yanı sıra sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin akademisyenler tarafından uygulamaya dönüştürülerek ticarileştirilmesi de hedefleniyor. Ulusal ve uluslararası konferans, sempozyum ve panel gibi etkinliklerin de yapılacağı iş birliği sonucunda üretilen veya geliştirilen projelerin, ülke ekonomisine kazandırılarak somut çıktıların oluşturulması bekleniyor.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.