SON DAKİKA
Hava Durumu

MTSO 133 YAŞINDA

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclisi, Odanın kuruluşun 133. yılını kutlamak ve sonsuza dek var olacağını duyurmak adına Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2018 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2018 11:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MTSO 133 YAŞINDA
 Her yıl olduğu gibi bu yıl da sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen MTSO Meclis Üyeleri, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okudu.  Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile Meclis Başkanı Hamit İzol’un Anıt’a 133. Yıl Çelengi’ni bırakmasının ardından Meclis Üyeleri’ne seslendiği konuşmasında Başkan Kızıltan, “Çok değerli MTSO Ailesi. Yönetimimizle, Meclis Başkanımızla, Meclis Üyelerimiz, profesyonel kadromuzla Türkiye genelinde herkesin gıpta ile baktığı bir Oda’yız. Koca çınar 133 yaşında. Herkesi kutluyorum” dedi. 

Kuruluşundan bugüne kadar hizmet veren tüm Yönetimleri, Meclisleri, profesyonel kadroyu minnetle andığını dile getiren Kızıltan, “Var olsunlar. Ebediyete intikal edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. 133 rakamının Mersin’in plakası olan 33’e denk gelmesinin de ayrıca özellik taşıdığına dikkat çeken Kızıltan, sözlerini, “İnşallah nice 133 yıllar kutlayacağız” diye tamamladı. 

İzol: “Kent hayatının içinde olan Odamız Mersin’in ihtiyaçlarına destek oldu”
MTSO’nun 18 Aralık 1886 yılında kurulduğunu hatırlatan Meclis Başkanı Hamit İzol, “Bugün kuruluşumuzun üzerinden 133 yıl geçmiş. Bu süre zarfında Odamızın Mersin’e kazandırdıklarını hatırlayabildiğim kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi. Oda’nın Mersin’in ticari hayatının gelişmesinde her zaman öncü rol üstlendiğini kaydeden İzol şunları söyledi: 
“Mersin Limanı’nın, Serbest Bölge’nin, Organize Sanayi Bölgesi’nin Teknopark’ın, Sanayi Sitesi’nin kuruluşunda Odamız bilfiil görev üstlenmiş, maddi ve manevi katkı koymuştur. Kent hayatının hep içinde olan Odamız, Mersin’in ihtiyaçlarının karşılanmasına da destek olmuştur. Kentin ilk 4 yıldızlı otelinin, yani Mersin Oteli’nin kurulmasında Odamız öncülük etmiştir. Bunun yanında Mersin’e üç tane okul, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, iki tane sağlık ocağı, iki tane toplum merkezi, bir karakol kazandırmıştır.”
Doğrudan yapılan çalışmaların yanında MTSO’nun girişimleriyle gerçekleşen önemli çalışmalar bulunduğuna da dikkat çeken İzol, bu çalışmaları ise şöyle sıraladı: 
“Mersin Üniversitesi’nin kuruluşu, Mersin Limanı’nın özelleştirilmesi, kalkınma ajanslarının kuruluşu, Sanayi Sitesi’nin kuruluşu, Tarım Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluşu, turizm bölgelerinin ilanı, yeni Tıp Fakültesi Hastanesi’ne TOBB’un 5 milyon TL’lik desteğinin sağlanması, Serbest Bölge genişleme alanının ilanı.”

“Beklentilerimiz büyük”
Bugüne kadar önemli çalışmalara imza atıldığını, bundan sonrasında da önemli beklentiler içinde olduklarını dile getiren İzol, bu beklentilerin de takipçisi olacaklarını vurguladı. Öncelikli olarak tüm Mersin’in özlemle beklediği imar planlarının tamamlanmasını istediklerine değinen İzol, “Sektörlerimizin taleplerini karşılayacak ihtisas üretim ve ticaret bölgelerinin oluşturulması, Serbest Bölge genişleme alanının kamulaştırılması, lojistik merkezimizin kurulması, yapımı devam eden D-400 karayolu çalışmaları, otoyol – OSB bağlantısı çalışmaları ve havaalanı inşaatının en kısa sürede tamamlanması da beklentilerimiz arasında” dedi.  Turizm merkezlerinin yatırımcılara tahsis edilebilir hale getirilmesini istediklerini de anlatan İzol, kentsel dönüşümün de hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. 
Odalar, vakfılar, dernek ya da kulüplerde gönüllülük esasına göre görev alındığını, bu nedenle kent adına yapılan çalışmalara ciddi katkılar sağlandığını belirten İzol, “Bizim gibi kurumlarda ise üstlenilen görevler bir bayrak yarışı gibidir. Bizler de geçtiğimiz 2018 yılı Nisan ayında bayrağı devraldık. Ta ki 2022 yılı sonuna kadar taşıyacağız. Mersin iş dünyasının çatı kuruluşu olarak birlik ve beraberlik içerisinde, güçlü Mersin Lobisini oluşturmak ve bunu sürdürmek temel görevimizdir” dedi. 
Mevzuatla verilen görevleri yerine getirmenin yanında asıl görevlerinin üyeler başta olmak üzere Mersin’in kalkınması ve gelişmesi için çalışmak olduğunu anlatan İzol, “Bunun için elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarak tüm sorunların altından kalkacağımıza yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda birlik ve beraberlik mesajı veren İzol sözlerini, “Aldığımız bayrağı, birlik ve beraberliğimizi bozmadan, bizden sonra görev alacaklara gönül rahatlığıyla teslim edeceğimizden eminim” diye tamamladı.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.