SON DAKİKA
Hava Durumu

NEŞET TARHAN NE SATIYOR NE YIKIYOR

Mersin'in Mezitli ilçesinin Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ev aldığı iddia edilen müteahhidin yıkılması gereken binasını kurtarmak için imar planında değişiklik yapmak istemiş ancak planı gerçekleşmemişti.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2016 01:06
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2016 01:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
NEŞET TARHAN NE SATIYOR NE YIKIYOR
 Mersin'de mahkemenin yıkım kararı verdiği kaçak ve ruhsatsız bir binayı yıkmamak için her yola başvuran Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın imar oyunu bilindiği üzere Büyükşehir'de bozulmuştu. Mezitli belediyesi, müteahhit Mazlum Pektaş'a ait Viranşehir Mahallesi 34301 Sokak'ta ruhsatsız ve kaçak olduğu öne sürülen bir binanın yıkılmaması için yetki aşımında bulunup Büyükşehir'in görev alanına el attı ve taslak nazım imar planı hazırladı.

Plan değişikliğini gerçekleştirmek isteyen ve konuyu Büyükşehir Meclisi'ne taşımak isteyen belediyenin oyununu fark eden Büyükşehir, yasal olmayan teklifin meclis gündemine almayarak konuya son noktayı koymuştu. Ancak her konuşmasında hukuka ve yasalara uyacağına dönük Tarhan'ın göreve geldikten sonra 2 adet 600 milyar değerindeki dairenin parasal kaynağını kamuoyuna sağlıklı bir şekilde açıklayamadığı gibi konu Mersin gündemindeki belirsizliğini halen koruyor.

KANUNU HİÇE SAYDILAR

Müteahhit Mazlum Bektaş, Viranşehir Mahallesi 1071 ada 1 parselde bulunan arsaya çok katlı bir bina dikti. Ancak kamuya ait yeşil alan ve yol gasp edilerek inşaat alanına dahil edildi. İnşaat bittikten sonra açılan dava üzerine Mersin 1. İdare Mahkemesi plan tadilatını ve inşaat ruhsatını 24 Ekim 2007 tarihinde iptal etti. Mezitli Belediyesi temyize gitti. Danıştay 6. Dairesi, 1 Temmuz 2008 tarihinde yerel mahkemenin verdiği yıkım kararını onayladı. Gözler bu kez Mezitli Belediyesi'ne çevrildi ama dönemin Mezitli Belediyesi yıkım kararını bir türlü gerçekleştirmediği gibi kaçak ve ruhsatsız yapıyı mevzuata uygun hale getirmek için girişimlerde bulundu.

KOMİSYONDAN RET KARARI

30 Mart yerel seçimlerinden sonra göreve gelen Başkan Neşet Tarhan'da aynı yolda ilerledi ve önceki yönetimin başaramadığı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi hazırlayarak Büyükşehir Meclisi'ne getirmiş , Teklifin havale edildiği komisyon durumu inceleyerek ve 1071 ada, 1 parsele ilişkin mahkeme kararları hatırlatılarak, "1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi ile mevzuata uygun olmayan bir yapıyı mevzuata uygun hale getirilmesi amaçlandığı anlaşıldığından değişiklik teklifinin 3194 Sayılı İmar Kanunu 8/b maddesi gereğince reddine karar verildi" diye görüş belirtmişti.

BÜYÜKŞEHİR'İN GÖREVİ

Bu hamlesi boşa çıkan Neşet Tarhan, bir hamle daha yaparak  Büyükşehir Belediyesi'nin yetkisindeki 1/5000'lik Nazım İmar Planı hazırlatan Neşet Tarhan, plan değişikliğinin görüşülmesi için konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi'ne getirmek istemiş Ancak Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı 13 Temmuz 2105 tarih ve 10801 sayılı yazısı ile Mezitli Belediyesi'ne imar dersi vermişti. 1/5000'lik Nazım İmar Planı çalışmaları sadece Büyükşehir'in yapacağını belirten İmar Dairesi, "Gönderdiğiniz Nazım Plan Taslağı, Büyükşehir Meclisi'nde görüşülecek nitelikte olmayıp, Bütünlüklü Nazım İmar Plan sürecinde değerlendirilecektir" dedi.

 SON KOZUNU OYNAYACAK

Müteahhit Mazlum Bektaş'ın yaptığı lüks konutlardan 600 bin lira değerinde 2 daire aldığı iddiası Mersin gündemine bomba gibi düşen Neşet Tarhan'ın Mahkeme kararına rağmen müteahhit arkadaşına jest yapmak için çırpınan Tarhan'ın binanın yıkılmasının önüne geçemeyeceğini belirten meclis üyeleri, "Ne yaparsa yapsın, nasıl bir teklifle gelirse gelsin mahkemenin 'yıkın' dediği yapıyı kurtarmak için kimse elini kaldırmaz. Kaçak ve ruhsatsız bina yıkılacak. Bunun planını çizenler, onaylayanlar da cezasını çekecek" diye yorumladılar
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.