SON DAKİKA
Hava Durumu

NİHAYET

20 Eylül tarihinde sabah itibariyle Musul Konsolosluğunda çalışan 49 görevlimizin kurtarılma haberini almaktan büyük mutluluk duyduk. Öncelikle görevlilerimizin eve getirilişinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2014 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2014 15:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
NİHAYET
 Yüz bir gün önce Konsoloslukta rutin görevlerini yaparlarken Işid terör örgütü militanları tarafından rehin alınan, o günden bu yana da kendilerinden haber alınamayan Türk Konsolosluk mensuplarıyla ilgili gelişmelerin mutlu bitmesi, bölgede hem Türkiye’nin itibarı açısından hem de görevlilerin ailelerine sağ salim kavuşmalarından dolayı oldukça önemlidir. Konsolosluğumuzda çalışan ve rehin alınan 49 görevliden, 46’sının Türk, 3’ünün de Irak’lı olduğunu biliyorduk. Işid terör örgütünü Irak’lılara karşı tavırlarını da medyadan izliyorduk. Bu kurtarma operasyonunda 3 Irak’lının da diğer Türk görevliler gibi burunları kanamadan kurtarılması ayrıca bir önem taşımaktadır. 
Irak ve Suriye’de etkin olan bu terör örgütüyle ilgili Musul Konsolosluğu basılana kadar Türk kamuoyu bilgilendirilmemiş, Türkiye’nin yanı başında iki devlette süren iç çatışmalarda bir çok terör örgütünün adı geçerken, Işid örgütünün adı deyim yerindeyse hiç kullanılmamaktaydı. Yüz bir gün içinde Türk Kamuoyu tarafından tanınmaya başlayan Işid terör örgütü kısa sürede Irak’ta ve Suriye’de ele geçirdiği toprak bütünlüğünün yanında dünya devletleri tarafından da dikkatle izlenmesi gözümüzden kaçmamaktadır. Anlaşılan odur ki Işid terör örgütü, önümüzdeki günlerde kendinden daha çok bahsettirecek.  Delik deşik olan sınırlarımızı, daha etkin korumamız için yeni bir yapılandırma içinde olmamız gerekmektedir. 
Ülkemiz medyasının dünyadaki haberleri daha etkin, tarafsız ve zamanında kamuoyuyla paylaşması için iktidarın yaklaşımı çok önemlidir. Sürekli olarak dünyadaki olayları gözden kaçırmak için medyayı baskı altında tutmak veya kendine bağımlı havuz medyasına yanlı haber yaptırmak, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmamaktadır. Kamuoyunu yanıltmak veya bir şey yokmuş gibi göstermenin sonuçları Musul Konsolosluk baskınında olduğu gibi acı olabilir. 
Yurt dışında görev yapan tüm devlet görevlilerimize başarılı çalışmalar dilerken, hükümetimizden de dünyadaki olaylar konusunda şeffaf açıklamalar bekliyoruz. 
                                                                             Faruk M. AKAR   il Başkanı
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.