SON DAKİKA
Hava Durumu

NORMAL SERVİS 400 TL, COVİD-19 SERVİSİ 4 BİN TL

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Medical Park Hastanesi’nde Covid 19 hastası olanlardan yüksek ücret alındığı iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2021 17:12
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2021 17:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
NORMAL SERVİS 400 TL, COVİD-19 SERVİSİ 4 BİN TL
 HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Bakanlık Kovid-19 testlerine 250 TL limit koymuştu! İstanbul'da bazı özel  hastanelerde hala yüksek test ücreti alınıyor - Takvim

Rıdvan Turan önergesinde “Covid 19 salgınının yayılmasına karşılık hükümetlerin aldığı önlemler ve sağlık politikaları ile salgının gündelik yaşamı olumsuz etkileme düzeyi arasında doğru bir ilişki olduğu ortadadır. Covid 19 salgınının Türkiye’de görüldüğü ilk günden itibaren AKP hükümetinin yeterli önlemler almadığı için bir gün içinde onlarca insanımız hayatını kaybetmektedir. AKP’nin parası olanın sağlık hizmetlerinden faydalanması konusundaki uyguladığı sağlık politikaları, sınıfsal eşitsizliği derinleştirmektedir. Bu durumu bütün çıplaklığıyla ortaya koyan bir örnek var ise o da özel ve kamu hastanelerindeki uygulanan sağlık hizmetlerinin farklılığıdır.  Sağlık Bakanlığı, 9 Nisan 2020 tarihli ve 31094 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Covid 19 salgın belirtileri olan hastalardan ilave ücret alınmamasını her ne kadar yazılı olarak kamuoyuna açıklamış olsa da uygulamalar bunların tam tersi biçimindedir. 

Özel hastanede normal servis 400 TL, Covid-19 servisi 4 bin TL

Örneğin vekili olduğum Mersin Medicalpark hastanesinde tedavi olan ve Covid 19 tanısı konulan hastalardan fahiş fiyatlarda ücret alındığı iddia edilmektedir. Mersin Şehir Hastanesi’nin Covid 19 salgını tedavisinde yetersiz kalması karşısında insanlar özel hastanelere yönelmektedir. Mersin MedicalPark Hastanesi’nin, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 31094 sayılı tebliğin aksine Covid 19 tanısı konulan hastalardan serviste 400 TL, hastanın pandemi servisine yatırılması durumunda 4000 TL fark ödemesi aldığı hasta yakınları tarafından iddia edilmektedir”
 dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

“Mersin Medicalpark hastanesinde Covid 19 tanısı konulan hastalardan fahiş fiyatta ücret aldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınızın özel hastanelerde Covid 19 tanısı konulan hastalardan fahiş ücretler alınmasının takibi ve önlenmesi konusundaki çalışmaları nelerdir?”

Sağlık sigortasında özel hastane krizi | Noyan Doğan | Köşe Yazıları

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.