SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖLÜLERE BİLE PUAN VERMİŞLER

Türk Eğitim-Sen Mersin ve Tarsus Şubeleri, okul müdürlerine yapılan haksızlığı protesto etmek için Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bıraktı. Okul müdürlerine verilen puanların bir yerlerden alınan emir ve talimatlar doğrultusunda verildiğini de öne süren Türk Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Tevabil Akıncı emekli olanlara, kurum değiştirenlere, vefat edenlere, şu anda müdür olmayanlara 75 ve üzerinde puan verilerek görev sürelerinin uzatıldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2014 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2014 13:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ÖLÜLERE BİLE PUAN VERMİŞLER
 Konuyla ilgili olarak Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen Mersin ve Tarsus şube yönetimleri, Türkiye Kamu-Sen Şube başkanları, MHP İl Yönetimi, MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, CHP İl Yönetimi, Ülkü Ocakları Başkanı ve yardımcıları, okul müdürleri, sendika üyeleri ve sendika avukatları katıldı.

 

Türk Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Tevabil Akıncı burada yaptığı basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda 4 yılını tamamlayan 7 binin üzerinde okul müdürünün neye göre puan verildiği belli olmayan bir değerlendirmeyle görevden alındığını belirterek “MEB’de müdür kıyımı yaşanmıştır. Hem de öyle bir kıyım ki; siyasi görüşü ve ideolojisi iktidara ters düşen, sendikal tercihini yandaş, candaş, sırdaş sendikadan yana kullanmayan, yalakalığıyla değil, bilgisi, becerisi, başarısı, tecrübesiyle o koltukları hak eden okul müdürleri birer birer tasfiye edilmiştir. Bu durum yönetici soykırımı olarak MEB tarihine geçecektir” dedi.

 

Değerlendirmelerde ilçe milli eğitim müdürleri ve komisyon üyesi şube müdürlerinin önüne listeler konulduğunu,  bu listelerin AKP il ve ilçe teşkilatlarıyla malum sendikanın ortaklaşa hazırladığının dillendirildiğini kaydeden Akıncı, bu listelerde görev süresi uzatılacak müdürlerin isim isim yazdığını ve görev süresi uzatılan okul müdürlerinin büyük kısmının yandaş sendika üyesi olduğunu söyledi.

Okul müdürlerine verilen puanların bir yerlerden alınan emir ve talimatlar doğrultusunda verildiğini de öne süren Tevabil Akıncı özetle şunları söyledi:

 

ÖLÜLERE PUAN VERİLDİ

“Puanlamalarda okul müdürlerinin ne mesai arkadaşları ile ilişkileri, ne okula yaptığı katkılar, ne aldığı ödüller ve üstün başarı belgeleri, ne akademik kariyeri, ne de uluslararası düzeyde yayınlanan makaleleri bunların hiçbirisi dikkate alınmamıştır. Tek kriter yandaşlık olmuştur. 

Emekli olanlara, kurum değiştirenlere, vefat edenlere, şu anda müdür olmayanlara 75 ve üzerinde puan verilmiş ve görev süreleri uzatılmıştır. Hatta daha da trajikomik olanı geçici ilçe milli eğitim müdürleri kendilerine 95-100 puan puan vermişlerdir. 1 ay önce vefat eden 75. Yıl Karabük Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren, 13.08.2014 tarihinde vefat eden Yozgat Sorgun Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Şahin,  12 Temmuz 2014 tarihinde vefat eden Ankara’da Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Ahmet Şimşek, örneklerden sadece bir kaçıdır.”

 

TEHDİT VE ŞANTAJLA ÜYE KAYDEDİLDİ

“Malum sendika da bu süreci o kadar ahlaksızca kullandı ki, tehdit savurmaktan da geri kalmadı. “Bana üye ol seni müdür yapacağım”, “Bana üye olmazsan görev sürenin uzatılmasına engel olurum” şeklinde gayri ahlaki yollara başvuran bu yapı, adeta hile ile, şantaj ile üye kaydetti. Siyasi iktidarın desteğiyle büyüyen, iktidara göbekten bağlı olan, toplu sözleşme masasında memuru satan, iktidara yalakalık söz konusu olduğunda kurt postuna bürünen, çalışanların haklarını savunmada ise kuzu haline gelen, dini değerleri diline pelesenk yapan ancak din ile, iman ile uzaktan yakından olmayan uygulamalara imza atan bu yapı, ahlaksızlığı şiar edindiğini bir kez daha göstermiştir. Yönetici Atama Yönetmeliğiyle müdür başyardımcısı ile müdür yardımcılarının müdür tarafından belirlenecek olması da büyük bir handikaptır.”

 

SÖZLÜ TORPİL KUŞKUSU

“Öte yandan göreve ilk kez atanacak müdürlerde de torpilin biri bin para olacaktır. Çünkü Yönetici Atama Yönetmeliğine göre göreve ilk kez atanacak müdürler sözlü sınava tabi tutulacaktır. Sözlü sınav torpil demektir, adam kayırma demektir, usulsüzlük demektir.

Bugün yine aynı şeyi söylüyoruz: Bizler emek hırsızlarının, hak yiyicilerin, “benim adamım” diyerek, kadrolaşmaya yol açanların, bilgi ve alın teri düşmanlarının, Hz. Ömer’in adaletini elinin tersiyle itenlerin her zaman karşısındayız. Bir okul müdürümüzün bile canı yansa buna göz yummamızı kimse beklemesin. Kaldı ki MEB’de bu son yapılan değerlendirmeler adeta kıyım niteliğindedir. Anayasa Mahkemesi davanın esastan görüşülmesini ivedilikle sonuçlandırmalı ve bu talana son vermelidir.”

Açıklamanın ardından Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına siyah çelenk bırakan Türk Eğitim-Sen Mersin ve Tarsus Şubesi üyelerinin eylemi olaysız sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.