SON DAKİKA
Hava Durumu

REFERANDUM ÖNCESİ ÜST AKLIN SON OYUNU

ASKON Mersin Şube Başkanı İbrahim ÖZDOĞRU yaptığı basın açıklamasında derecelendirme kuruluşları S&P ve Fitch’in notumuza ilişkin olumsuz istikametteki değerlendirmelerini erken karar olarak değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 28.01.2017 10:44
Haber Güncellenme Tarihi: 28.01.2017 10:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
REFERANDUM ÖNCESİ ÜST AKLIN SON OYUNU
 DERECELENDİRME KURULUŞLARI

ASKON Mersin Şube Başkanı İbrahim ÖZDOĞRU ;

“Derecelendirme kuruşları S&P ve Fitch ülkemizin notunu farklı kategorilerde düşürme istikametinde karar açıkladılar. Türkiye genellikle sürprizle yapabilen bir ülkedir. 2008 krizinden bu tarafa tüm ülkelerin performansları dikkatle incelendiğinde ortaya çıkan çok somut bir gerçeklik var ki o da büyüme noktasında ülkemiz her zaman ilk 5 içerisinde bulunmayı başarmıştır. Bu görmezden gelinemez.

Son zamanlarda bölgesel risklerin artışı dolayısıyla yaşadığımız bir stres olduğunun farkındayız. Terör hadiselerinin dünyada ülkemizi görünür kıldığı olumsuz fotoğrafların sayısı da yüksektir. Evet bir darbe girişimine muhatap olmuş bulunuyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen ülkemiz ciddi anlamda bir performansla ve son derece yüksek bir moralite ile ekonomik mücadelesini de vermeye devam ediyor.

İyi niyetle ve özellikle doğru bir gelecek projeksiyonu ile konuya bakılacak olursa bölgesel risklerin nispeten düşme meyli olan önümüzdeki ilk çeyrekte ve referandumla gelecek olan güven tazeleme psikolojisi ile ülkemiz yeniden tırmanışa geçecektir.

Burada en dikkat çekici konunun döviz, üzerinden sıkıştırılan bir portföy ekranı sorununun yaşanmasıdır. Ancak bu durumun da nasıl yönetildiğine iyi bakmak gerekir. Sadece ekranlar ekonomiyi gösteren sonuçlar olarak alınamazlar. Ekonominin en temel dinamiğinin ülke insanın yönetimiyle birlikte içine girmiş olduğu güven bütünlüğünün ne tür bir gelecek sunduğu gerçeğidir.

Her şeye rağmen ülkemiz yükselen yıldız olmaya devam edecektir. Yakın geleceğin en çok tercih edilen yatırım ortamı olacağından şüphemiz yoktur. O zaman bu derecelendirme kuruluşlarının hızla notumuzu yükseltmesini bekleyeceğiz.” dedi...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.