SON DAKİKA
Hava Durumu

SUYU BOŞA DEĞİL, GELECEĞE AKITAN PROJE: SOLARİS

Su krizi kapıya dayandı. Uzmanlar, yerküre üzerindeki erişilebilir tatlı su miktarının, dünyanın toplam su varlığının yüzde 1’inden bile az olduğunu ifade ediyor ve tasarruf önerilerinde bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2021 17:36
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2021 17:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
SUYU BOŞA DEĞİL, GELECEĞE AKITAN PROJE: SOLARİS
 İnşaat sektöründe çevre hassasiyeti yüksek ve insana saygılı projeler üreten Ekinci İnşaat’ta, Türkiye’nin kendi enerjisini üreten en büyük konut projesi Solaris’te su tasarrufu konusunda da farkındalığa imzasını atıyor.

 

Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, katlara kurulacak sistem sayesinde daire içlerine 10 saniyede sıcak suların ulaşacağını belirterek, “Her geçen gün susuzlukla ilgili yeni riskler paylaşılıyor. Maalesef bu riskin aşısı da yok, alabileceğimiz tek önlem israf yapmamak. Bu nedenle bizim projelerimizde artık sular boşa akmayacak, geleceğimize akacak” diye konuştu.

 

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefine katkıda bulunmak için son yıllarda tüm projelerini sürdürülebilirlik anlayışıyla hayata geçiren Ekinci İnşaat, su kıtlığına karşı da projelerinde farkındalık oluşturuyor.

 

Güneş enerjisi üretiminde en verimli bölge olan Akdeniz’de, Türkiye’nin ilk kendi enerjisini üretebilen sitesini inşa eden Ekinci İnşaat, Solaris projesinde yüksek enerji verimliliğini ve su tasarrufunu aynı anda sağlayacak.

 

27.000 m2 toplam arsa alanı üzerine kurulacak olan iki bloklu Solaris Sitesi’nde, 3 bin metrekarelik alana kurulacak olan Güneş Enerji Santrali ile ortak kullanım alanlarının elektrik ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, 8 milyon 500 bin ton karbondioksit salınımında önüne geçilmiş olacak. Bunun yanı sıra projede kullanılacak farklı su tesisatı sistemi sayesinde de sıcak suyun kullanım noktasına 10 saniyede gelmesi sağlanarak yüzde 41 su tasarrufu da sağlanacak.

 Resim önizlemesi


“Su Tasarrufu Sağlayacak Sistemler Lüks Değil, Zorunluluk Olmalı!”

 

Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, suyu israf etmeyen sistemleri inşaat projelerinde kullanmanın artık lüks değil zorunluluk olduğunu belirterek, açıklamalarına şöyle devam etti:

 

Kentleşme, enerji ve su yoğunluklu yaşam biçimlerinin yayılması ve dünya nüfusunun artması gibi nedenlerle dünyanın su varlıkları üzerindeki baskıları arttı ve su krizi kapımıza kadar geldi. Çevreye duyarlı projelerimizi hayata geçirirken bu konuyu gündemimize aldık ve özellikle evlerde sıcak suya ulaşana kadar 10-20 litre suyun boşa aktığını tespit ettik. Bunun önüne geçecek tesisat sistemlerini araştırarak son projemiz Solaris’tesistemi devreye aldık.”

 

Bu konuda konut tercihinde tüketicilerinde alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini ifade eden Nesim Ekinci, bir konut alacakları zaman projede mutlaka depreme dayanaklı mı, uzun vadede çevreye duyarlı mı gibi detaylarının da incelenmesi gerektiğini belirtti.

Resim önizlemesi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.