SON DAKİKA
Hava Durumu

TORBA YASAYA TEPKİ BÜYÜYOR

Mersin'de çeşitli sendika ve siyasi parti temsilcileri, işçi ölümlerine tepki göstererek, TBMM'de görüşmeleri süren Torba Yasa Tasarısı'nı çekilmesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2014 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2014 12:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
TORBA YASAYA TEPKİ BÜYÜYOR
 KESK, DİSK ve siyasi parti temsilcileri, yürüyüş yapıp, basın açıklamasında bulunarak işçi ölümlerini protesto etti. Özgür Çocuk Parkı'nda toplanan kalabalık, 'Taşeron köleliktir, köleliğe hayır' pankartı açıp yürüyerek, Silifke Caddesi'nden Atatürk Caddesi'ne geldi. Burada Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde duran grup, 'Torba yasa geri çekilsin' diye sloganı attı. 
Kalabalık adına söz alan KESK Dönem Sözcüsü Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, İstanbul'da meydana gelen asansör faciası ile işçi ölümlerinin Türkiye gündemini meşgul ettiğini söyledi. Türkiye'nin ölen 10 işçiyi konuşurken, TBMM'de ise torba yasanın görüşüldüğünü ifade eden Muşlu, "Yaşanan iş cinayetlerini 'kader, 'fıtrat' diyerek geçiştirmeye çalışan AK Parti, Taşeron Cumhuriyetini daha da büyütmenin peşindedir. Bugün olağan üstü toplanan Meclis'te görüşülmesine devam edilecek olan Taşeron Torba Yasa Tasarısı da bu çabanın bir ürünüdür. Hemen ifade edelim ki, bugün Meclis'te görüşülmesine devam edilecek olan bu çuval yasa tasarısı ile taşeronluk sistemi kaldırılmamakta, aksine yaygınlaştırılmasının önü açılmaktadır" dedi
Daha sonra söz alan DİSK Genel-İŞ Şube Başkanı Kemal Göksoy ise Soma'da hayatını kaybeden 301 madencinin ardından, İstanbul'da da 10 işçinin asansörün düşmesi sonucu öldüğüne dikkat çekti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanının rekabet sağlanabileceği piyasa ilişkileri içinde yer aldığını savunan Göksoy, "Politikaların ve uygulamaların karşısında yapılacak tek şey var; insan onuruna yakışır iş için örgütlü bir mücadele hattını sınıfın bilinciyle yaşama geçirmektir. Ölümlere 'fıtrat' diyen, işçileri yalancılıkla suçlayan sermaye düzenine karşı mücadeleyi ve örgütlenmeyi yükseltmektir" diye konuştu.

Kalabalık açıklamaların ardından olaysız şekilde dağıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.