SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜRKİYE'NİN MERSİN GÜNDEMİ

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi ile Halkların Demokrasi Partisi’ni ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2016 20:27
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2016 20:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
TÜRKİYE'NİN MERSİN GÜNDEMİ
 Cumhuriyet Halk Partisi, partileri ziyaret etti, birlik mesajı verdi, laiklik vurgusu yaptı:
“Türkiye’nin kuruluş ayarlarına geri dönmesi gerekiyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi ile Halkların Demokrasi Partisi’ni ziyaret etti. Birlik ve beraberlik mesajı veren Özyiğit, ziyaretteki konuşmalarında laiklik vurgusu yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Örgütü, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de yükselen birlik ve beraberlik ortamına; siyasi partileri ziyaret ederek katkı sundu. Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi ile Halkların Demokrasi Partisi’ni ziyaret etti.
Özyiğit, ilk olarak AKP Mersin İl Başkanı Cesim Ercik ve yönetim kurulu ile yaptıkları görüşmede; Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine işaret ederek, şunları söyledi:
 
“ÜLKEMİZ ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR
 
“Ülkenin zor günlerinde görev aldınız. Göreve geldikten sonra ülkenin durumu olumsuz noktada gelişti. Onun için zor bir süreçte görev aldınız. Yönetim kurulumuz ile başarılar diliyorum. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. İçinde bulunduğumuz tabloda öncelikle bu ülkede birlikte yaşadığımız gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Tabi ki ‘Ben daha iyi yönetirim’, ‘Ben bu işi daha iyi yapabilirim’ iddiasını ortaya koyabiliriz. Ama bu iddiayı ortaya koymak için önce bir ülkenin olması lazım. Ülkeyi bir gemiye benzetecek olursak; bugün gemi su almaktadır. Su alan yerin arızasını hep birlikte gidermek gerekiyor. Ondan sonra bu iddiayı devam ettireceğiz. Eksikliklerimizi, fazlalıklarımızı konuşacağız.”
Yenikapı’da yapılan büyük buluşmada Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasette uzlaşma kültürünü ortaya koyma adına deklarasyonda bulunduğunu anımsatan Özyiğit, şöyle devam etti:
“Aynı şekilde bizde bugün buradayız. Kendimizin yerelini, ülkemizin genelini ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunma, birlikte davranma, ülkenin bekası için birlikte davranma anlamında bir ziyarette bulunduk.”
 
“TÜRKİYE’NİN KURULUŞ AYARLARINA GERİ DÖNMESİ GEREKİYOR”
 
Ülkeyi tehlikeye sürükleyen odakların değişik isimlerle karşımıza çıktığına vurgu yapan Özyiğit, “Ama şunu bilmeliyiz ki karşımızda 1920’li yıllardaki yapının daha kuvvetlenmiş hali var. Bu ülkenin bundan sonra da vereceği önemli sınavlar vardır. Bizim geçmişten ders almak suretiyle, özellikle ülkede birlik ve bütünlüğü kalıcı kılacak önlemleri almamız gerekiyor. Karşımızdaki uluslararası gücün, emperyalist gücün geriye adım atmayacağını biliyoruz. Ama geri adam atmayacağız. Bugün komşularımızda yaşanan süreçte ise, Türkiye üzerinde oynanan oyunun bu olduğunu bilmemiz gerekiyor. O yüzden bundan sonra bin kat daha dikkatli olmak gerekiyor” dedi.

“15 TEMMUZ ÜLKE İÇİN KIRILMA NOKTASIYDI”
 
Cumhuriyetin değerlerinin korunması konusunda herkese görevler düştüğünü vurgulayan Özyiğit, “Demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin değerlerini eksiksiz yerine getirmemiz gerekiyor. Yani; Türkiye’nin kuruluş ayarlarına geri dönmesi gerekiyor. Yasama, yürütme, yargı bağımsızlığını; güçler ayrılığı prensibinin hayata geçirilmesini, medyanın, yargının bağımsız olmasını, Genel Başkanımızın açıkladığı gibi; kışlaya, camiye, adliyeye dinin girmemesi gerekiyor. Herkese şeffaf, herkese eşit davranması gereken kurumlar bunlar. Dolayısıyla bu ülkede, birlik ve beraberliği, kardeşliliği baki kılmak için cumhuriyetin temel değerlerine özen göstermek, onları hayata geçirmek ve hassas davranmak konusunda hepimize görev düşüyor. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Çünkü 15 Temmuz ülke için kırılma noktasıydı. Allah korusun, eğer başarılı olmuş olsalardı; hiç birimiz bunları konuşuyor olamayacaktık ve ülkenin başına çok kötü şeyler gelmiş olabilirdi. Halkımızı, ülkenin demokrasiye bağlılığını ve kültürün yerleşmiş olması noktasında kutlamak gerekiyor. Bu noktada kaybettiğimiz insanlarımıza Allah’ta rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. O mücadelenin de devamını getirmek gerekiyor. Esas görev bundan sonra başlıyor” diye konuştu.
Özyiğit, Türkiye’nin sorunlarının Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında çözüleceğini vurguladı.

“MEVZU BAHİS VATANSA GERİSİNİN TEFERRUAT OLDUĞUNU GÖRDÜK”

1974 yılında benzer birlik ve beraberliğin gösterildiğini dile getiren Cesim Ercik ise, 15 Temmuz’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbeden sonra aynı samimiyetle bir birlik ortamı sağlandığına dikkat çekerek, “Ben bundan dolayı hem siyasi genel başkanlarına hem de yönetimlerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Mevzu bahis vatansa ister AK Parti’li, ister MHP’li ister CHP’li olun 15 Temmuz’da gerisinin teferruat olduğunu yaşamış olduk. Belki de bu ülkede bundan sonraki süreçte birlik ve beraberliğin temelinin atılmış olduğunu gelecek nesillere göstermiş olacağız. En azından bu süreçte arkadaşlarımızla birlikte bunun üzerine vurgu yaptık. Benim bundan sonra kendim için isteyebileceğim hiçbir şey yok. Bizden sonraki nesle güzel bir hatıra bıraktığımızı düşünüyorum. İster AKP Parti’li, ister MHP’li ister CHP’li ister HDP’li olsun. Bu sürece baktığınız zaman da vatan varsa bizlerin olabileceğini en büyük miras olduğunu düşünüyorum. Yenikapı’da 5 milyon kişi meydanları doldurdu. Bu millet özgürlük, demokrasi adına neler yapabileceğini tüm dünyaya haykırmış oldu. Çünkü bu millet önceden de bağımsız bir milletti bundan sonra kıyamete kadar da bağımsızlığını sürdürecektir. Allah bu milletin birliğini beraberliğini bozmasın. Bu millete bir daha böyle bir acı yaşatmasın” diye konuştu.
 
ÖZYİĞİT: “MERSİN TÜRKİYE’NİN BİR PROTOTİPİDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü’nü ziyaret etti.  CHP heyetini HDP Mersin İl Eş Başkanı Sadun Doğan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.
CHP İl Başkanı Özyiğit, “Mersin Türkiye’nin bir prototipidir. Mersin’deki barışı sağlarsak, Mersin’de aklı öne koyup, uzlaşmayı tam anlamıyla gerçekleştirirsek inanıyorum ki ülkemizin bütün sınırlarına yayılacaktır. Ülkede barış ortamını birlikte sağlayıp bu sınırlar içerisinde yaşayan halkımızın da huzur ve mutluluğunu gerçekleştirmiş oluruz. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak bütün siyasi partilerle, temas etmek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak, bakışımızı ortaya koymak açısından ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Özyiğit, “Ülkenin sınırları içinde nerede bir vatana evladı yere düşerse bu hepimizin ortak acısıdır. Hepimizin sorunudur, sorumluluğudur. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Bizim ‘Benden, ondan, şundan’ gibi bir anlayışımız söz konusu değildir. Bir ana ağlıyorsa o hepimizin anasıdır. Bir çocuğun boynu bükülüyorsa o çocuk hepimizin çocuğudur. Öyle bakıyoruz. Bu anlayışla buradayız” şeklinde konuştu.
Özyiğit’in ardından konuşan HDP Mersin İl Eş Başkanı Sadun Doğan, CHP’nin ziyaretini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ DIŞLANIYOR”

“Siyasette olması gereken bu. Bizim temel paradigmamız da budur. Ülkede yaşayan bütün halkların, siyasi görüşlerin, ne olursa olsun önemli olan bir arada olabilmek ve Türkiye’nin geleceği için siyaset yapabilmek. Günümüzde yaşanan olaylara baktığımızda Türkiye zor günler yaşıyor. Aslında Türkiye’yi bu duruma getiren iktidar ve siyasetin ta kendisidir. Bugün de baktığımız zaman TBMM’de 3. parti olan Halkların Demokratik Partisi dışlanıyor. Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş birçok çağrı yaptı. Halkların Demokratik Partisi, Liderler Zirvesi’ne katılmıyor. Türkiye’de bunun  olmaması gerekir. Eğer Halkların Demokratik Partisi dışlanırsa 6 milyon seçmenin iradesi tanınmazsa bu ülkeye sağlıklı bir barışın gelmesi mümkün değildir.”
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.