SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜSİAD İSİM DEĞİŞİKLİĞİ SINIFLANDIRMAYI KALDIRDI

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin İpek, Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜSİAD), ismini değiştirerek İş İnsanları Derneği olmasını takdirle karşıladığını kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2018 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2018 11:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
TÜSİAD İSİM DEĞİŞİKLİĞİ SINIFLANDIRMAYI KALDIRDI
TÜSİAD'ın isim değişikliğine gitmesinin sınıflandırmayı ortadan kaldırmak adına önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Hasan Hüseyin İpek, 'Sadece kadın olmanın bile zor olduğu bir ülkede çalışan bir kadın olmak her türlü övgüye layık bir durumdur.

Ekonomik özgürlüğünü elinde bulunduran,  üreten bir insan olmanın getirisi olarak kendine güvenen, ayakları üzerinde duran kadının hakkı iş hayatının her alanında verilmelidir. Bu nedenle TÜSİAD gibi önemli bir kurumun iş hayatını erkeklere özgü bir durum olarak göstermek yerine kadının iş hayatındaki varlığını kabul edip 'iş adamı' kalıbından çıkarak sınıflandırmayı ortadan kaldırması önemli bir gelişmedir.

Biz MESİAD olarak zaten daha önceki dönemlerde ismimizi Mersin Sanayici İş İnsanları olarak değiştirmiştik. Bu da dernek olarak bizlerin kadın girişimcilere verdiğimiz değerin bir göstergesidir' dedi. İş hayatında kadınların dezavantajlı olduğu bazı durumlarda gereken kolaylığı sağlanması gerektiğine vurgu yapan İpek, 'İnsanları zaten kadın-erkek diye sınıflandırmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Pek çok problem toplumsal cinsiyetten ziyade toplumsal düşünce yapımızdan kaynaklanıyor.

Bu toplumsal düşünceyi yıkmak, kadın erkek hepimizin ortak çabasını gerektirir. Kadınlar geleneksel düşünce yapısının aksine iş hayatının her alanında varlık gösterebilir, kariyer basamaklarındaki tüm pozisyonların gerektirdiği liderlik vasıflarına sahiptirler. Bu nedenle kadınların iş hayatına ara vermelerini gerektiren evlilik, doğum gibi durumlarda kendilerine gereken destek sağlanmalı ve iş hayatına katılmaları için pozitif bir ortam oluşturulmalıdır' şeklinde konuştu.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.