SON DAKİKA
Hava Durumu

Üzüm Üreticisine “SUMA” Şokunun Ardından İYİ PARTİ, Üreticiye Koştu: “Üzüm, Bizim İktidarımızda Stratejik Ürün Olacak!”

Tarsus Suma Fabrikasının üzüm alım fiyatını 2,25 TL olarak açıklaması üreticide şok yaratmıştı. İYİ Parti GİK Üyesi ve beraberindeki heyet, üzüm üreticileriyle buluşarak İYİ Parti iktidarında başta üzüm olmak üzere tarımın ayağa kaldırılması için yapılacakları anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2022 22:52
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2022 22:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
Üzüm Üreticisine “SUMA” Şokunun Ardından İYİ PARTİ, Üreticiye Koştu: “Üzüm, Bizim İktidarımızda Stratejik Ürün Olacak!”

İYİ Parti Tarsus İlçe Başkanı Daniyel Mercan öncülüğünde Tarsus Killik mevkiinde düzenlenen Üzüm Üreticilerinin Sorunları Hakkındaki basın toplantısına; İYİ Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı ile çok sayıda partili, çevre mahallelerden pek çok muhtar ve üzüm üreticisi katıldı.

MALİYETLER FIRLADI, ALIM FİYATLARI DÜŞÜK KALDI

Basın toplantısında söz alan Kocamaz; Geçtiğimiz yıla göre bu yıl maliyetlerin; mazotta 7 liradan 25 liraya gelerek yüzde 250, ortalama kalite bir ton ilacın 500 liradan 1.500 liraya çıkarak yüzde 200, sulamanın 1 liradan 3,5 liraya yükselerek yüzde 250, işçiliğin 100 liradan 215 liraya ulaşarak yüzde 115 arttığına dikkat çekti. Üretici maliyetlerinin fırladığını vurgulayan Kocamaz, buna karşın ıskarta üzüm alan firmaların geçtiğimiz yıla göre bu yıl ki fiyatlarını yalnızca yüzde 25 artırmasını eleştirdi. Kocamaz, “Alım fiyatları düşük kaldı” dedi.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

FİYAT EN AZ 3 LİRANIN ÜZERİNDE OLMALI

2022’de Tarsus’ta damla sulamalı üzüm üretiminin bir dekardaki ortalama maliyetinin 6.262 lira olduğunu vurgu yapan Kocamaz, bu koşullarda 1 kg üzümün üretim maliyetinin 3,1 lira olduğunu buna karşın firmaların ıskarta yaş üzüm alım fiyatını 2,25 lira gibi düşük bir fiyattan açıkladıklarını söyledi. Verilen teklifin üretim maliyetinin yüzde 30 altında, zararına satış anlamına geldiğini söyleyen Kocamaz, ıskarta üzüm alan firmalara açık çağrıda bulunarak en kısa sürede fiyatların en az 3 liranın üzerine çıkarılması gerektiğini vurguladı.

DEVLET PİYASAYI DÜZENLEYECEK, TARIMDA KAZANÇ ODAKLI YENİ BİR MODEL KURULACAK

Her yıl özel sektörle üreticilerin karşı karşıya geldiğine dikkat çeken Kocamaz, sorunun devletin piyasayı düzenleyici rol üstlenmemesinden kaynaklandığını belirtti. İYİ Parti’nin iktidara geldiğinde devletin piyasayı düzenleyeceğini, tarımda da kazanç odaklı yeni bir model kuracağını ifade eden Kocamaz, tohum tarlaya düşmeden, süt sağılmadan ürünün maliyeti ve kar miktarı ilan edilecek dedi. Üretici ne ekeceğini, ne kadar ekeceğini, ne kadar maliyetle ekeceğini ve ne kadara satacağını önceden bileceğini söyleyen Kocamaz, böylece üretici önceden kazancını bileceği için belirsizliğe mahkûm olmayacağını, üretim kararını zarara uğramadan daha sağlıklı verebileceğini, özel sektöründe önünü daha rahat görebileceğini vurguladı.

YENİLİKÇİ UYGULAMALAR, TARIMDA İSTİKRAR VE KARLILIK SAĞLANACAK

Bir 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

İster üzüm, ister süt, ister fındık üretimin adı ne olursa olsun artık tarımda referans fiyatı, müdahale fiyatı ve fark fiyatı gibi yenilikçi uygulamaları hayata geçireceklerini söyleyen Kocamaz, tarımda belirsizliği ve zararı ortadan kaldırarak istikrarı ve karlılığı sağlayacaklarını vurguladı.

STRATEJİK ÜRÜN ÜZÜMÜN; ÜRETİMİ DESTEK, İŞLENMESİ TEŞVİK EDİLECEK

İYİ Parti iktidarında pamuk, fındık gibi ürünlerin yanı sıra üzümün de stratejik ürün kapsamında değerlendirileceğini söyleyen Kocamaz, üzüm üretiminin destekleneceğini, sanayide işlenmesinin ise teşvik edileceğini söyledi.

İYİ TARIM, İYİ TÜRKİYE MERAL AKŞENER İLE MÜMKÜN

İYİ Tarım, İYİ Türkiye’nin Meral Akşener ile mümkün olduğunu, Türk çiftçisinin hak ettiği güzel günlere İYİ Parti ile geçeceğini söyleyen Kocamaz, “Az kaldı biz geleceğiz, sorunları biz çözeceğiz. Türk Tarımı İYİ’leşecek, Türkiye İYİ’leşecek” diyerek konuşmasına son verdi.

Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'BİTKİ ÜRÜNLER BAYİS' görseli olabilir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.