SON DAKİKA
Hava Durumu

BAŞBAKANLIK'TAN 7 HAZİRAN SEÇİM GENELGESİ

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2015 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2015 12:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
BAŞBAKANLIK'TAN 7 HAZİRAN SEÇİM GENELGESİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi genelgesine göre, seçimin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihi dikkate alınacak.

Genelgede, Anayasanın 77. maddesinin birinci fıkrası ile 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 6. maddesinin birinci fıkrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin dört yılda bir yapılacağının öngörüldüğü hatırlatıldı.

Aynı kanun maddesinin ikinci fıkrasında ise ''Bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren dört yılın dolmasından önceki son Pazar günü oy verilir. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak doksan günlük sürenin ilk günü seçimin başlangıç tarihidir'' hükmüne yer verildiği kaydedildi.

Bir önceki Milletvekili Genel Seçimi 12 Haziran 2011 Pazar günü yapıldığından, anılan kanun hükümleri uyarınca, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacağı belirtildi.

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin Anayasanın 79. maddesinde öngörülen ''Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü'' ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının çalışmalarına, bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca her türlü işgücü, araç ve diğer malzeme desteği verilmesinin önem taşıdığı ifade edildi.

''GEREKEN TÜM ÖNLEMLER ALINACAK''

Seçimin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihinin dikkate alınmasının gerektiği ifade edilerek, bu hususta il ve ilçe seçim kurulları ile koordinasyon içerisinde, kamu personelini de mağdur etmeyecek şekilde gereken tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Bu itibarla, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin başarıyla gerçekleştirilerek, millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla, seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin taleplerinin ivedilikle karşılanacağı belirtilerek, ihtiyaç duyulacak her türlü taşıt, bilgisayar, yazıcı, modem, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör gibi araç gereç ve bunları kullanabilecek nitelikli işgücü desteğinin sağlanacağı kaydedildi.

Bu kapsamda, başta mülki amirler olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları, banka yöneticileri ve güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemlerin alınacağı, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterileceği belirtildi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.