SON DAKİKA
Hava Durumu

RUHSAR UÇAR " HEM HASTALARA HEM OKULLARA ŞİFA "

Mersin'de doktorluk yapan Ruhsar Uçar, öğrencilere okuma sevgisi aşılamak için başlattığı proje sayesinde 10 okula kütüphane kazandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2021 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2021 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
RUHSAR UÇAR " HEM HASTALARA HEM OKULLARA ŞİFA "
 Mersin'de doktorluk yapan Ruhsar Uçar, öğrencilere okuma sevgisi aşılamak için başlattğı proje sayesinde 10 okula kütüphane kazandırdı.

Toros Devlet Hastanesinde hemodiyaliz sorumlu hekimi olarak görev yapan 47 yaşındaki Uçar, kütüphanesi bulunan okul sayısının arttırılmasına destek için 2019'da "Kütüphanesiz Okul Kalmasın, Eğitimle Büyü Türkiye'm" projesini başlattı.
Doktor Ruhsar Uçar hem hastaları hem okulları iyileştiriyor
Hayırseverlerden destek alan Uçar sayesinde, kent genelinde 10 okul modern kütüphaneye kavuştu. Uçar, kütüphane açılmasını sağladığı okullara kitap bağışında da bulundu.Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının öğretmen olduğunu ve kitaplarla büyüdüğünü anlattı.
Doktor Ruhsar Uçar hem hastaları hem okulları iyileştiriyor Projeyi, öğrencilerin kütüphanelere daha rahat ulaşabilmesi amacıyla başlattığını belirten Uçar, "Yetkililerden onay alarak projeyi, basın ve sosyal medya aracılığıyla duyurduk. Tüm Mersin'in destek verdiği büyük bir eğitim kampanyası başlattık. Bu kampanya sonunda 10 okulumuza kütüphane kazandırıldı. Sonrasında projemizi Akdeniz Kent Konseyi sahiplendi. Bizim misyonumuzu devam ettirerek gelir düzeyi düşük vatandaşların olduğu bölgelerdeki okullarda yeni çalışmalar başlattılar." dedi.
Doktor Ruhsar Uçar hem hastaları hem okulları iyileştiriyor

Uçar, çocuklarla iletişim kurup, onları kitaba yönlendirdiği için mutlu olduğunu belirterek, "Çocukların gözlerindeki pırıltıyı görmek, geleceğe olan umudumuzu artırıyor. Onlar bu toplumun ve ülkenin geleceği." ifadesini kullandı.

"Çocuklar çok sevindiler"

Gözne Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Ali Deveci de projeyle geniş ve modern bir kütüphaneye sahip olduklarını anlattı.Okulun kent merkezine 27 kilometre uzaklıkta yer aldığına dikkati çeken Deveci, "Dezavantajlı bölgede yaşadığımız için öğrencilerimiz kitap edinmekte güçlük çekiyorlardı. Bunu hayırseverlerimizin sayesinde çok zengin bir kütüphaneye kavuşarak aştık. Kütüphanede 4-5 bin civarında güncel roman var. Çocuklar yeni bir kütüphaneye kavuştukları için heyecanlandılar. Kütüphaneye girdiklerinde kendilerini farklı bir atmosferdeymiş gibi hissediyorlar. Bu da okuma aşklarını daha çok geliştiriyor." diye konuştu.
Doktor Ruhsar Uçar hem hastaları hem okulları iyileştiriyor

Yusuf Bayık İlkokulu Müdürü Ferda Yıldız Yakut da yeni kütüphaneden hem kendi öğrencilerinin hem de Yusuf Bayık Ortaokulu öğrencilerinin yararlandığını söyledi.

Öğrencilerin, dersleri için kitaplardan faydalandığına aktaran Yakut, "Çocuklar çok sevindiler. Kütüphane, onların öğretmeniyle soru çözebilecekleri ya da arkadaşlarıyla paylaşımda bulunabileceği bir alan oldu. Çocukların gözlerindeki o ışıltıyı gördüğünüzde kütüphaneden dolayı ne kadar mutlu olduklarını görebilirsiniz." ifadesini kullandı.
KAYNAK:AA
Görüntünün olası içeriği: Ruhsar Uçar, ayakta
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.