SON DAKİKA
Hava Durumu

AKDOĞAN; "SEÇİMİN SORUMLUSU BAHÇELİ"

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, NTV'de katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2015 06:25
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2015 06:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
AKDOĞAN; "SEÇİMİN SORUMLUSU BAHÇELİ"
 Akdoğan, şehit kardeşinin cenaze töreninde söylediği sözlerle Türkiye'nin gündemine oturan  Mehmet Alkan ile ilgili konuştu. Akdoğan 'Üniforma içindeki bir insanın bunu yapmaması gerekiyordu' dedi.

İşte Akdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
“MAALESEF SONUÇ ÇIKMADI”
Sayın Başbakan gerçekten çok samimi bir gayret gösterdi. Herkesle görüştü, herkese el uzattı ama maalesef bir sonuç çıkmadı. Siyasi partiler sorumluluğunu yerine getirmedi. Umarım bundan sonraki süreçte milletvekilleri sorumluluğunu yerine getirir ve bakan olarak hükümete girerler.
“CUMHURBAŞKANI GÖREVİ KILIÇDAROĞLU'NA VERMEDİ ÇÜNKÜ...”
Cumhurbaşkanı görevi Kılıçdaroğlu’na vermedi çünkü başka bir hükümet alternatifi yoktu. Ortada çok açık bir tablo vardı. Bundan dolayı meşruiyet çizgisinden sapıldığı kanaatinde değilim. Bu ahlaksız teklif değil. Bu Anayasal bir teklif ve Anayasal bir görev. Bu görevden şahısların ve partilerin kaçmaması gerek. Burada bir by-pas da söz konusu değil. Bu mecburen teklif ediliyor. Onlar teklifi reddetmeden bağımsızlardan bakan alınamıyor. Önce onlara teklif edip ret yanıtı alınması gerekiyor.

“HDP İLE HÜKÜMET SORUMLULUĞU BAHÇELİ’YE AİTTİR”

HDP ile koalisyonu biz hoş karşılamıyoruz. Hoş karşılasak gider koalisyon yapardık. Ama burada bizim irademiz devre dışıdır. Anayasa böyle diyor. Türkiye’nin seçime gitmesinin sorumlusu DEVLET BAHÇELİ’dir. Bütün kapıları kapattı, tüm opsiyonlar tükendi ve Türkiye seçime gitti. Bütün bu sorumsuz davranışlardan sonra ‘Siz HDP ile hükümet kuruyorsunuz’ diyor. Bunun sorumluluğu Sayın Bahçeli’ye aittir.

“BAHÇELİ BEYEFENDİ BİR İNSANDIR AMA…”

Sayın Bahçeli’yi hepimiz tanıyoruz. Beyefendi bir insandır. Ama yazılı metin okurken tam bir canavara dönüşüyor. Sayın Bahçeli’de kişilik bölünmesi var. Okuyor ve alt alta küfürler savuruyor. Devletin tepesindeki isme, Sayın Cumhurbaşkanı’na hakaret ediyor. Partide tek adam olmuş, tek adamlığını küfürlerle yürütüyor. Bugün hiç utanmadan bize yalan söylüyor diyor ama kendisi yalan söylüyor.

“CUMHURBAŞKANI’NIN ERKEN SEÇİM İSTEDİĞİNİ NEREDEN BİLİYOR”

Bahçeli Cumhurbaşkanı’nın erken seçim istediğini nereden biliyor? MHP ile koalisyon istemediğini nereden biliyor? Cumhurbaşkanı’nın AK Parti’ye bir telkini ve tavrı söz konusu değil. Siz hükümet kurmak istemiyorsunuz. Neden siyaset yapıyorsunuz? Hükümet olmuyorsunuz, koalisyon ortağı olmuyorsunuz, seçim hükümetine üye vermiyorsun. Yarın vatandaştan nasıl oy isteyeceksin?

“MHP MÜZMİN MUHALEFET”

Siyasetin bir amacı olur. Allah aşkına MHP’nin ne dediğini bilen var mı? Örneğin çözüm sürecine karşılar. Bu konuda ne istediğini bilen var mı MHP’nin? Çözüm önerisi ne? Yok. Bir siyasetsizlik hali var. Her şeye karşı olmak, her şeyi reddetmek. Burada bir siyasi bunama hali var. Bunu MHP’ye oy veren insanların görmesi lazım. AK Parti’nin yaptıklarına ortak olmak istemiyorsanız başka bir partiyle koalisyon yaparsınız. Ama hayır. Ben hep muhalefet olacağım. Müzmin muhalefet.

"HEP KAÇIYORSUN HEP KAPILARI KAPATIYORSUN"

Bu süreci seçim hesaplarına kurban etmemek lazım. Burada sadece sorumlu davranması gereken AK Parti değil. Vatandaş bu süreçlerde partilerin nasıl tavır aldığına da bakıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız koalisyon görüşmelerinden bir şey çıkmasını temenni eden konuşmalar da yaptı. Ama çıkmazsa da hayatın sonu değil dedi. MHP bu süreçte hangi özveride bulundu. Hep kaçıyorsun, hep kapıları kapatıyorsun. Bu sadece bizim görevimiz değil. Sırf seçimde ‘HDP’liler kabineye girdi’ demek için bunu yaptı.

CHP İLE NEDEN KURULMADI?

Bunun rasyonel bir karşılığı var. Samimi bir şekilde bunu için çaba harcandı. Ama buradan bir koalisyon kurma zemini görülmedi. Tabanların da burada nasıl baktığı çok önemli. Böyle bakıldığında bir sonuca varılamadı. Bu iki zıt parti çok samimi bir şekilde gayret gösterdiler. Bir yol aradılar. Birçok konuda da bu yollar bulundu ama her konuda bulunamadı. Sonra biz MHP’ye gittik ama bir çırpıda tüm ihtimaller kaldırılıp atıldı.

BAKANLIK DAĞILIMI

Bir yazı gelecek. O yazıyı aldığında Sayın Başbakanımız belli şahıslara teklif yazısı gönderecek. Gelecek cevaplara göre bağımsız üye aşamasına geçilecek. Bağımsızların atanması için o tekliflerin yapılması ve reddedilmesi gerekiyor. Dediğim gibi bu bizim için bir tercih değil, Anayasal zorunluluktur.

MHP ile CHP vermezse 7-8 tane bağımsız Bakan olacak. AK Parti’nin sanıyorum 11 kişilik bir kontenjanı var. 25 kişilik AK Parti kabinesi 11’e düşecek. Kimlerin kabineye gireceği de Sayın Başbakanın taktiridir.

ŞEHİT CENAZELERİ

Şehit cenazelerinde çok büyük acı oluyor. Biz de katılıyoruz. Ağlamak istiyoruz ama örgütünü sevindirmemek için ağlamıyoruz. Ama bunun ötesinde bu cenazeleri provoke eden insanlar var. Ben de katıldım ve şehit yakınlarıyla kucaklaştım. Tek bir sorun yok.

“ARABAYA BİNERKEN PROVOKASYON ÇIKARIYOR”

Ama arabaya binerken birkaç kişi, örgütlü yapılar, provokasyon çıkarıyor. Bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. Kimler milleti galeyana getirmek istiyor, bunun araştırılması gerekiyor. Burada vakar da gerekiyor.

“O GÖRÜNTÜ TERÖR ÖRGÜTÜ YAYINLARINDA KULLANILIYOR”

Üniforma ile verilen o görüntü terör örgütü yayınlarında kullanılıyor. Sivil insanlar bile vatan sağ olsun diyor. Biz de tehdit alıyoruz. Dolayısıyla terörün ekmeğine yağ sürmemesi gerekiyor.

“ÜNİFORMA İÇİNDEKİ BİR İNSANIN BUNU YAPMAMASI GEREKİYORDU”

Bu tablo bizi üzdü. Üniforma içindeki bir insanın bunu yapmaması gerekiyordu. Sivil insanlar o metaneti gösterirken. Şehidin mezhebiyle ilgili iddialar son derece yakışıksızdır. Bizde şehidin mezhebi sorulmaz.

TERÖR OLAYLARI

Bu olaylar terör örgütleri tarafından eş zamanlı olarak başlatıldı. Buna karşı devlet terörle mücadele sürecini başlatmıştır. Bu süreçte bir ihanet vardır. Bir ihanet varsa barajı geçmek için yapılmıştır. Süreci barajı geçmek için bozmuşlardır. Diyarbakır’daki bombalama olayından sonra HDP birkaç puan oyunu arttırdı. Bunu nasıl iktidar partisine mal etmeye çalışabilirsiniz. Bu operasyonların siyasi herhangi bir getiri götürü hesabı yapılmadan yürütülüyor. Bundan önce Türkiye’yi bölecekler diyenler, operasyonlar başlayınca savaş karşıtlığı üzerinden eleştiri yapıyor. Reddiyeciliğin bir çıkış yolu yoktur. Hükümet neticede terörle mücadeleyi etkin bir şekilde başlattı ve devam ettirmek durumundadır. 90’lı yıllardaki terörle mücadele konsepti şu anda uygulanmıyor. O dönem faili meçhuller, hukuk dışı tedbirler vardı. Bugünkü güvenlik konsepti tamamen hukuk içerisinde yürütülüyor.

"EVET, GÜVENLİK AÇIĞI OLUŞTU"

Terörist şehre ilk defa inmiyor. Eskiden memurlar bir yerden bir yere sevk edilmek için toplu halde bekler, öyle sevk edilirdi. Burada bir güvenlik açığı oluştu, evet. Burada iyi niyetle, süreç zora girmesin diye geri duran bürokratlar oldu. Ama paralel yapıdan çok sabotaj da oldu.

HDP sırf barajı geçmek için sürecin düşmanlarıyla işbirliği yaptı. Bu kadar uğraşmışız emek vermişiz, süreç bozulmasın istedik. Ama onlar Tayyip Erdoğan düşmanlarına kendilerini kullandırtıyor. AK Parti olmazsa kimle yürüteceksiniz süreci. Burada bir güven sarsılması yaşanmıştır. Örgüt hiçbir sözünde durmamıştır. Türkiye’yi terk etmemiştir. Eylemsizlik demiştir ama ona da karakol basma dışında hiçbir şekilde uymamıştır. Yol kesme, adam kaçırma, silahlanma uygulamıştır.

İMRALI İLE TEMAS DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

Devletin ilgili birimleri bu görüşmeleri ihtiyaç duyduğunda yapar. 90’lı yıllarda da yapmıştır, MHP’nin iktidarda olduğu dönemde de yapmıştır. İhtiyaç duyulduğunda yapılır. Ama HDP ile temas olur mu? Burada ciddi bir güven bunalımı var.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.