SON DAKİKA
Hava Durumu

AYFER YILMAZ "TENCERE BORÇ KAYNIYOR"

Mersin’de basın mensuplarıyla buluşan Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, yerel seçimlerde ‘Beka’ konusuyla halkın oyalandığını savunarak “Tencerede borç kaynıyor"dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2019 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2019 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
AYFER YILMAZ "TENCERE BORÇ KAYNIYOR"
 Mersin’de basın mensuplarıyla buluşan Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, yerel seçimlerde ‘Beka’ konusuyla halkın oyalandığını savunarak “Tencerede borç kaynıyor. Ayşe Kadın olarak bildiğimiz fasulye, fiyatından dolayı Ayşe Hanım oldu” sözleriyle seçimin kaderini ekonomik gelişmelerin belirleyeceğine işaret etti.
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

“Metro projesini okumamışlar bile”

Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Devlet eski Bakanı Ayfer Yılmaz, basın mensuplarıyla bir araya gelerek merak edilen soruları yanıtladı. Mevcut başkan Burhanettin Kocamaz’ın önünün kesilmesiyle Mersin’de demokrasiye gölge düştüğünü belirten Yılmaz, yere düşen demokrasi bayrağını düştüğü yerden kaldırma görevinin Mersin ve ülke geleceğini düşünen herkesin görevi olduğunu ifade etti. Basın mensuplarına projelerini de anlatan Yılmaz, CHP adayının desteklediği ancak Cumhur İttifakı adayının Metro yerine Metrobüs projesinin daha uygun olduğu yönündeki ifadelerini “Projeyi okumamışlar bile” yorumunda bulundu.

Yılmaz, “Daha önce tek tek detaylı bilgilerle açıkladığımız projeler, Mersinli hemşehrilerimiz tarafından takdir ve heyecanla karşılandı. Çünkü biz günü kurtarmak için değil, Mersin’i geleceğe taşımak için geliyoruz. Çocuklarımızdan gençlerimize gelişim ve eğitim desteklerimizle kundaktan iş hayatına kadar ele alıp projelerimizle önce gelecek nesilleri hak ettikleri yerlere ulaştıracağız. Mersin’i geliştirmeye kundaktaki bebeklerden başlayarak geleceğe yatırım yapacağız. Gerek zor durumdaki aileler, gerekse eğitim desteklerine ihtiyaç duyan öğrencilerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Turizme destek vererek de Mersin’i üreten Mersin haline getireceğiz. Turizm altyapısını tamamlayıp yıllardır kentimizin kanayan yarası olan turizmi geleceğe hazırlayacağız. Katlı kavşaklarımız ve alternatif toplu taşıma yöntemleri ile Metro projesini de tamamlayarak trafik ve ulaşım problemlerini ortadan kaldıracağız. Tarımdan turizme, eğitimden altyapıya, sosyal ve kültürel projelerle hep birlikte ayağa kalkan ve topyekun gelişen bir Mersin yaratmaya geliyoruz”diye konuştu.

Yılmaz, yaşanan süreçte Burhanettin Kocamaz’ın adaylık başvurularının kabul edilmemesi ile ilgili de belediyecilik hizmetlerinin yanında demokrasiye de sahip çıkarak, gelecekte sıradanlaştırılmak istenen antidemokratik uygulamaların da önüne geçeceklerini ifade etti.

Tasarruf tedbirleri kalkar kalkmaz…

Basın mensuplarının teleferik, yayla turizmi ve yıllardır yenilenmeyi bekleyen Karaduvar ile ilgili sorularına, “Sayın Kocamaz başkanımızın bu konularda zaten hali hazırda projeleri mevcut. Ancak maalesef ülkemizdeki ekonomik sorunlar nedeniyle de tasarruf tedbirleri uygulanıyor. Bu tasarruf tedbirleri kalkar kalkmaz, Karaduvar’ı tepeden tırnağa yenileyecek, adeta baştan yaratacak bir dönüşümün startını vereceğiz ve Karaduvar’ı bir balıkçı kenti gibi baştan yaratıp cazibe merkezi haline getireceğiz. Teleferik konusunda Mersin Arena Stadyumu civarından Gelincik Tepesi’ne bir teleferik koyacağız. Bunu da başkanımızın projesi olan ‘Masal Park’ projesiyle entegre edeceğiz. Kent ormanı olarak bilinen bölgeyi de insanlarımızın huzur ve güvenli vakit geçirebilecekleri dolu dolu içeriklere sahip projemizle değerlendireceğiz. Yayla turizmini de geliştireceğiz. Bunu da üstelik günübirlik hayaller kuranlar gibi değil gerçeği görerek, yaylalarımızı betona boğmadan, yapılaşmalara hapsetmeden geliştirecek projeler uygulayacağız” dedi.
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

“Mersinli bunun hesabını sormalı”

Kazanlı-Seyhan Turizm Bölgesi ile ilgili düşünceleri sorulan Yılmaz,“Kazanlı Projesi’ni 25 yıl önce bir havza modeliyle getirmiştik. Antalya gibi boğulmadan, fark yaratacak bir şekilde adım adım havza gibi gelişecek ve gerçek bir turizm bölgesi olacaktı. Ama bunun için önce Çukurova Bölgesel Havaalanı gerekliydi. Oluşan vizyon kayması nedeniyle Mersin koca bir 25 yıl kaybetti. Şimdi birileri Mersin mitinginde sanki çok sıradan bir şeymiş gibi ‘Ben ihmal ettim’ diyebiliyorya, Mersinli, Mersin’i çeyrek asırlık turizm bölgesi ve havaalanı gibi komplike bir kayba uğratanlara da bunun hesabını sormalı. Yoksa bir 25 yıl daha kaybederiz. İşin özünde önemli olan proje yapmak da değil. Önemli olan bu projeleri uygulayabilecek politikalar yapmaktır. İşte biz bu politikayı yapmak için geliyoruz”şeklinde konuştu.

“İktidarları tencere değiştirir”

Ülke genelinde yaşanan ekonomik sorunların mahalli idareler seçimlerini etkileyip etkilemeyeceği konusundaki düşüncesi de sorulan DP Adayı Yılmaz, “Ekonomi yerel seçimi etkiler mi? Tabi ki etkiler. Tencere kaynıyor. Ama tenceremizde borç kaynıyor. Üstelik kaynayan borç de bizim değil. Soğandan patatese, fasulyeye kadar ithal. Ayşe Kadın diye bildiğimiz fasulye, artık fiyatı nedeniyle Ayşe Hanım oldu. Şu anda ekonomik açıdan 2007 seviyelerine indik. Esnaf da borçlu, ev halkı da. O yüzden ekonomi her zaman önemlidir. Geldiğimiz noktada yerel seçimlerde ‘Beka’ diyenler, ekonomi gibi konuları da önemsizleştirip insanları oyalamak için bunu yapıyorlar. İnsanlar bizden iş istiyor iş. Şunu herkes bilir ki bu ülkede iktidarları tencere değiştirir. Ekonomi konusunda adeta bir kara delik haline gelen Suriyeli gerçeği var. Merkez iktidar bu konuda otoriteyi yürütemedi. Kalıcı mültecilik adı altında bir uygulama hayata geçti ve bugün kendi vatandaşından aldığı vergiyi Suriyeliden almayan bir otorite var”dedi.
DP Adayı Yılmaz: “Ayşe kadın, Ayşe hanım oldu”
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.