SON DAKİKA
Hava Durumu

MERSİN YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerini ve Mersin’e hükümetin yaptığı yatırımları değerlendirdi. Elvan, “Mersin, güçlü Türkiye’den yana olacak. Buna yürekten inanıyorum” dedi

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2018 16:13
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2018 16:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MERSİN YATIRIMLARLA BÜYÜYOR
 Mersin’de ulaşımda, sağlıkta, enerjide, sanayide, turizmde, sulamada, eğitimde, sosyal konutta, gençlik ve sporda; kısacası tüm alanlarda 434 proje yürütülüyor. Son 15 yılda 31 milyar TL’lik yatırım alan Mersin, yeni yatırımlarla gücüne güç katıyor. Şu anda hükümet Mersin’de 434 projeyi devreye sokmuş durumda ve tüm projelerde çalışmalar harıl harıl sürüyor.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tüm projeleri yakından takip ediyor. Elvan, “Verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. Şu ana kadar söz verip de başlamadığımız projemiz kalmadı, hatta söz vermediğimiz halde çok sayıda projeyi de hayata geçirdik.” dedi. Bakan Elvan, Mersin’in hep Türkiye’nin geleceğinden ve güçlenmesinden yana tavır aldığına dikkati çekerek, “24 Haziran’da Mersin yine güçlü Türkiye’nin, büyük Türkiye’nin yanında yer alacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Ülkemizin her alanda gelişmesini ve kalkınmasını, Mersin’in istikrarla ve yatırımlarla büyümesini sağlamak için dün olduğu gibi bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Mersin adından söz ettiriyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan şehrimize büyük önem veriyor. Bu kapsamda Mersin için yapılacak her yatırımın arkasında. Bunu da her platformda dile getirdiler. Bizler de Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız bu destekle Mersin için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Mersin’de özellikle tüm projelerin ilerleme durumunu şahsen ben adım adım takip ediyorum. 1 Kasım 2015’te aziz milletimize sözler verdik. Bu sözleri gerçekleştirmek için o günden bu yana gece gündüz demeden, yağmur çamur demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. Şu ana kadar söz verip de başlamadığımız hiçbir projemiz olmadı. Hatta söz vermediğimiz halde çok sayıda projeyi de hayata geçirdik. Milletimizin taleplerini karşılamak bizim boynumuzun borcudur. Bu kapsamda şu anda devam eden projeler tamamlandığında Mersin her alanda adından söz ettirecek bir şehir hüviyeti ni alacak” vurgusunu yaptı.

Tek gayemiz Mersin'e hizmet

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, her zaman ve her aşamada Mersin’e hizmet için çalıştıklarını vurgulayarak, “Bugüne kadar tek gayemiz Mersin’e hizmet oldu. Geçmişte olduğu gibi, şimdi ve bundan sonra da milletimizin hizmetkarı olmaya, milletimizin dertleri ile dertlenmeye, milletimizin sevinciyle mutlu olmaya devam edeceğiz. Yaptığımız tüm yatırımlar milletimizin huzuruna, refahına ve yaşam kalitesini artırmaya yöneliktir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğündeki bu hareketin tek gayesi millete hizmet olmuştur ve bundan sonra da öyle olacaktır. Milletimizin güçlü desteği ile aşılamaz denilen engelleri aşmaya, yapılamaz denilen yatırımları yapmaya ve Mersin’i dünyada adından söz ettiren bir konuma yükseltmeye devam edeceğiz. Burada sadece şu an devam eden tüm yatırımlarımızı tek tek anlatmaya kalksak sayfalar yetmez. Ancak Mersinli kardeşlerimiz neler yaptığımızı, hangi yatırımlara imza attığımızı çok iyi biliyor. Mersin’e ve Mersinli hemşehrilerime verdikleri destek için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Eğitimde hedefler net

Hükümet Mersin’de eğitim yatırımları üzerinde de hassasiyetle duruyor. Bu kapsamda son yıllarda Mersin aldığı ve alacağı yatırımlarla Türkiye’de ön plana çıkıyor. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin’e yeni bir üniversite kazandıracakları sözünü vermişti. Bu söz yerine geldi, Tarsus Üniversitesi kuruluyor. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, eğitim ve turizmdeki gelişmeleri şöyle değerlendirdi:
“Biz Ak Parti hükümetleri olarak hem Türkiye genelinde hem de Mersin özelinde eğitim yatırımlarına hep önem verdik. Çocuklarımız Ak Parti hükümetleri öncesinde okullarda sıkış tıkış eğitim görüyor, fırsatlara ulaşamıyor, kitap dahi bulmakta zorlanıyordu. Çok şükür bunların hepsini aştık ve çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim görmesini sağlayacak alt yapıyı oluşturduk. Ders kitaplarını ücretsiz hale getirdik, sınıflarımızı teknoloji ile donattık, çocuklarımıza teknolojinin tüm imkanlarını sunduk. Mersin’de ciddi eğitim yatırımları yapıyoruz. Sadece son iki yılda 16 okul ile 10 atölye pansiyon ve spor salonunu tamamladık. Şu anda 44 yeni okul atölye ve pansiyon inşaatımız sürüyor. Bunların da tamamlanması ile Mersin’deki okul ihtiyacını neredeyse tamamıyla gidermiş olacağız ve bizim buradaki hedefimiz 2019’da tekli eğitime geçmek. Sadece alt yapı değil kalite de hayati derecede önemli. Eğitimin kalitesini artırmak için de bir yandan uğraş veriyoruz. Mersin’in eğitimdeki başarısını daha da yükseğe taşımayı amaçlıyoruz. Şehrimize yeni bir üniversite kazandıracağımızın sözünü vermiştik. Çok şükür bunu da gerçekleştirdik. Tarsus’a Tarsus Üniversitesi’ni kuruyoruz. Milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.”

MERSİN ULAŞIMDA MARKA OLUYOR

İlk hedef Mersin’i ulaşımda marka yapmak. Karayolu, havayolu, demiryolu ve denizcilikte rüya projeler hızla ilerledi,  Mersin’in liman şehri kimliği bu projelerle pekişti. İhracatta Mersin’in elini güçlendirecek, turizmde ilimizi söz sahibi yapacak olan projeler bir bir hayata geçti. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin’deki ulaşım yatırımlarına ilişkin şu bilgileri verdi:  “Mersin, konumu gereği çok önemli bir yere sahip.  Biz bu durumu daha da güçlendirmek, Mersin’in gücüne güç katmak için hükümet olarak, AK Parti iktidarları olarak çok önemli projeleri hayata geçirdik. Özellikle ulaşımda Mersin’e devasa yatırımlar yapıyoruz. Sadece 2017 yılında 2 milyar 700 milyon liralık karayolu ihalesi gerçekleştirdik. Şu anda Mersin’in tüm ilçeleri şantiyeye dönmüş durumda. 43 farklı projede Karayolları Bölge Müdürlüğü durmaksızın çalışıyor. Akdeniz Sahil Yolu’nda 10 tünel 2 viyadük tamamlandı. Yaklaşık 480 kilometrelik yolda sadece 33 kilometrelik bir kesim kaldı. Aynı şekilde ilimizin kuzey bağlantısını güçlendirecek olan dev bir proje de Silifke-Mut Yolu. Bu yolda 10 tünel 10 viyadük inşa ediyoruz. Tam 1,5 milyar TL’lik bir yatırım. Liman-Hal Kavşagı’nı sorun olmaktan çıkardık. 20 yıldır bekleyen sorunu ortadan kaldırdık. Yan yolları hizmete açtık ve 160 milyon liralık yatırımla buraya 1 kilometre uzunluğunda bir köprü inşa ediyoruz. O da tamamlanmak üzere. Ayrıca Mersin trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak bir çalışmaya da imza atıyoruz. Şehrin girişi olan Akbelen Bulvarı’nda, Mezarlık bölgesinde 75 milyon TL’lik yatırımla 2 adet köprülü kavşak Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından inşa ediliyor. Kavşaklardan bir tanesi tamamlanmak üzere seçim öncesi açacağız. Erdemli girişinde de 2 adet köprülü kavşak yapım çalışmalarımız sürüyor. Yine aynı şekilde Çukurova Havalimanı’nın yapımı aralıksız devam ediyor. Alt yapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Üst yapı çalışmaları başladı. 2019 yılında milletimize hizmet vermeye başlayacak. Hızlı tren çalışmaları hızla ilerliyor. Mersin; Adana, Osmaniye, Gaziantep, Karaman, Konya, Ankara, Eskişehir ve İstanbul’a hızlı tren ile bağlanıyor. Bunlar dile getirebileceğim büyük projeler. Ulaşımda her alanda Mersin’i hakettiği yatırımlar ile buluşturuyoruz. Bundan sonra da buluşturmaya devam edeceğiz ve Mersin’i ulaşımda bir marka kent haline getireceğiz.”Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.