SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE HİZMETE DEVAM

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ilçe hizmetlerini hız kesmeden devam ettiriyor. Gülnar’daki Kurs Merkezi’ni hizmete açan Başkan Kocamaz, ayrıca Gülnarlı üreticileri de unutmayarak fidan dağıtımları gerçekleştirdi. Başkan Kocamaz “Bugüne kadar yapılanlar ortada, yapılamayanlar da önümüzdeki dönemde hayata geçecek” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2018 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2018 16:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE HİZMETE DEVAM
 Başkan Kocamaz Gülnarlı vatandaşlar ile bir araya gelerek, Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi ve Gülnarlı üreticilere toplam 18 bin 922 adet fidan teslim etti.

Gülnar Eski Otogar Alanı’nda gerçekleştirilen törene Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca, İYİ Parti Gülnar İlçe Başkanı Mehmet Ali Şahin, İYİ Parti Aydıncık İlçe Başkanı İrfan Şahin, İYİ Parti Mut İlçe Başkanı Durmuş Ali Çerekçi, parti yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve Gülnarlı vatandaşlar katıldı.

“Gülnar’a hizmet etmek, Gülnar’da hemhal olmak bizim için ayrı bir gurur vesilesi”

Törende konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Gülnar Mersinimizin en önemli ve okuyan oranı en yüksek olan ilçemiz. Mersin siyasetinde her zaman önemli rol üstlenmiş, hemen hemen her dönemde değişik siyasi partilerden milletvekili çıkarmış çok önemli bir ilçemiz. Kırsal olması ve gerçekten iş sahasının dar olması nedeniyle dünyanın neresine giderseniz gidin, Türkiye’nin neresine giderseniz gidin mutlaka bir Gülnarlı hemşerimizle buluşma ihtimaliniz çok yüksek. Gülnarlı çalışkan, Gülnarlı zeki, Gülnarlı gerçekten adeta yoktan var eden, kırsalda olmasına rağmen üreten, her konuda kendini fark ettiren önemli bir hemşehri grubu. Dolayısıyla Gülnar’a hizmet etmek, Gülnar’da bir araya gelmek, birleşmek, bütünleşmek, hemhal olmak bizim için de ayrı bir gurur vesilesi” dedi.


“Yapılamaz denilen birçok hizmeti hayata geçirdik”

Gülnar’a 30 Mart 2014 yılından sonra daha sık gitmeye başladıklarından söz eden Başkan Kocamaz, “Bu bölgeye eskiden de gelirdik ama 30 Mart 2014’tan sonra çok daha sık gelmeye başladık. Önceden kendimizi tanıtmak üzere geliyorduk. Ama 30 Mart’tan bu yana Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini yaygın hale getirmek için geldik. Gülnar’da elimizi sürmediğimiz, dokunmadığımız hemen hiçbir yer kalmadı. Bütün köy yollarımızı yaptık. Yapılamaz denilen birçok hizmeti hayata geçirdik. Her konuda Gülnar’a destek verdik. Şu anda yaptığımız otogar Gülnar’a en az 100 yıl yetecek bir kapasiteye sahip ve bunun yanında altyapısıyla, üstyapısıyla her türlü projelerimiz hazır. Bugüne kadar yapılanlar ortada. Yapılamayanlar da önümüzdeki dönemde hayata geçecek”şeklinde konuştu.

“Ülkemizin geleceğine yön verecek eğitimlerle gençlerimizi geleceğe hazırlamak boynumuzun borcu”

Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nin gençleri geleceğe güzel hazırlamak için kapılarını açtığını dile getiren Başkan Kocamaz, “Gençler bizim için çok önemli. Gençleri mutlaka geleceğe iyi hazırlamak mecburiyetindeyiz. Geçmişte eğitimcilik yapan bir kardeşiniz olarak bu işe Tarsus’tan bu yana gönül vermişiz. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın çocuklarını mutlaka vatana, millete hayırlı bir evlat olarak yetiştirmek, onları ülkemizin geleceğine yön verecek eğitimlerle geleceğe hazırlamak bizim boynumuzun borcu. Belki birçok belediye bu tür konularda hiçbir bütçe de ayırmaz, hatta bu iş benim değil diyebilir ama biz gerçekten gençleri seviyoruz, ülkemizi seviyoruz. Bizim görevimizin geçmişle gelecek arasındaki bir köprü olmak olduğu bilinciyle hareket ediyoruz ve gençlere çok büyük önem veriyoruz. Gerek onları üniversiteye hazırlama konusunda, gerekse ilk ve orta öğretimde onlara kırtasiye destekleri vererek, üniversiteyi kazanan bütün öğrencilere istisnasız bir cep harçlığı vererek onları unutmadığımızı, onların bizim için ne kadar değerli olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz” diye belirtti.

5 yılın eksik projeleri tamamlama gayretleri ile geçtiğini belirten Başkan Kocamaz, “Bildiğiniz gibi 5 yıl çok hızlı bir şekilde geçti. Hizmet atağıyla geçti. Eksik kalana hizmetlerle ilgili de planlarımızı, projelerimizi hazırladık, hatta kaynak arayışına girdik. Bir kısım projeleri hayata geçirmeye başladık. Gülnar’a Ilısu’dan gelecek su projesi Gülnar’ın tarihinde görüp göreceği en büyük proje. Bu inşallah tamamlandığında Gülnar çok uzun süre su ihtiyacı duymayacak. Su problemini kökünden halletmiş olacak” dedi.


 “Halkımız hizmetler konusunda ne kadar cevval olduğumuzu biliyor”

2014 yılında Mersinlilerin kendilerini uzaktan tanıdığını ancak son 57 ayda daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Hiçbir seçim kolay değil. Ama biz en zor seçimi 2014’te yaşadık. 2014’te halkımız bizi sadece Tarsus’ta yaptığımız hizmetlerle tanıyordu. Şu anda Mersin genelinde herkes bizi çok daha yakından tanıyor. Nasıl bir kimliğimiz olduğunu, nasıl bir kişilik taşıdığımızı ve hizmet konusunda ne kadar cevval olduğumuzu bu 57 aylık sürede gördü. Bizim de Mersin’le ilgili hayallerimiz henüz bitmedi. Dolayısıyla şu 3 aylık süre içerisinde çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız ve inşallah 31 Mart’ta bu işi sizlerle birlikte başaracağız” diye belirtti.

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Ayvalı Mahallesi sakini Ayşe Özgen, Başkan Kocamaz’la sohbet ederek, teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz Gülnarlı üreticilere fidan dağıtımını gerçekleştirdikten sonra Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Gülnar Eğitimi ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi öğretmenleri ve öğrencileri Başkan Kocamaz’a çiçek takdim etti.Gülnar Kurs Merkezi hizmete açıldı

Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliği yaratmak için bir sosyal sorumluluk projesi oluşturan Mersin Büyükşehir Belediyesi, maddi durumu olmayan ve kursların çok pahalı olduğu bu dönemde kursa gidemeyen gençlerin geleceğine ışık olmak, onların kariyerlerini doğru şekillendirmek için etüt merkezileri açmaya devam ediyor. Eğitim ve öğretimi destekleme kursları ilk olarak 2017 yılında Mersin Merkez, Tarsus ve Anamur’da açıldı. 2018 yılında da Silifke, Mut ve Gülnar şubeleri ile altı şubeye ulaştı. Çamlıyayla’da ikamet eden öğrencilerin Tarsus kurs merkezinden, Aydıncık’ta ikamet eden öğrencilerin Gülnar kurs merkezinden ve Bozyazı’da ikamet eden öğrencilerin ise Anamur kurs merkezinden faydalanmaları neticesinde Mersin’in 13 ilçesinde lise son sınıfta okuyan ve mezun durumda olan 3687 öğrenci bu kurslardan ücretsiz olarak faydalanıyor. Kurs merkezlerinde öğrencilere tüm derslerin yaprak testleri konu anlatımlı föyleri ücretsiz olarak veriliyor ve yıl boyunca 16 deneme sınavı yapılıyor. Ayrıca öğretmenler öğrencilerle etüt yapıyor ve birebir ilgilenerek rehberlik hizmeti veriyor. Gülnar etüt merkezinin kapalı hizmet alanı 900 metrekareden oluşuyor. 4 adet 32 metrekare derslik, müdür odası, öğretmenler odası, kantin ve etüt odasından oluşuyor.  4 sınıf, 16 şube, 190 öğrenci ve 10 öğretmen ile hizmet veriyor.

Binlerce fide ve fidan üreticiler ile buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi ‘Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi’ ile hedeflenen ilçelerde badem, ceviz ve zeytin bahçelerinin sayısını artırarak yetiştiriciliği yaygınlaştırmayı ve kaliteli meyveler elde ederek üreticilerin gelir seviyelerinde artış sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda 2015 yılında 2000 adet zeytin fidanı dağıtımı, 2017 yılında % 50 hibeli 2380 adet ceviz fidanı, 1860 adet zeytin fidanı dağıtımı, 15 bin 120 adet badem dağıtımı, 17 bin adet aşılı asma fidanı dağıtımı yapılmış olup, genel olarak ilçeye 2015’ten bu yana 57 bin 282 adet fidan desteği yapıldı. Bugün de 240 adet ceviz, 10 bin 530 adet zeytin fidanı dağıtımı 8152 adet badem fidanı dağıtımı yapılarak toplam 18 bin 922 adet fidan üreticilere teslim edildi.Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.