SON DAKİKA
Hava Durumu

“STRATEJİMİZİ BELİRLEDİK, PROJEMİZİ HAZIRLADIK”

31 Mart yerel seçimlerine geri sayım hızla sürerken, Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Hamit Tuna’ya destek artarak devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2019 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 08.01.2019 10:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“STRATEJİMİZİ BELİRLEDİK, PROJEMİZİ HAZIRLADIK”
 Besnililer Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin misafiri olan Başkan Hamit Tuna; sivil toplum kuruluşları ve hemşehri dernekleri ile 15 yıldır istişareli bir şekilde çalıştıklarını vurguladı.

 Dernek Başkanı Halil Ayneci ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşerek, Mersin için hayata geçirmeyi planladıkları projelerini anlatan ve dernek üyelerinin taleplerini dinleyen Başkan Tuna; “Bu kentin sosyal dokusunu, ekonomik yapısını, demokratik durumunu biliyoruz. Bu şehir kimliksiz bir kent değil. Bu şehirde; tarım, turizm, ticaret, lojistik, sanayi, sanat ve spor var. Burası aynı zamanda bir üniversite şehridir. Hizmeti getirirken nereyle hangi sektörle irtibat kurmamız gerektiğini ve yönetişim anlayışı içerisinde ortak akılda yönetmeyi de biliyoruz. Her sektörün en iyileriyle uzman arkadaşlarımızla ortak aklı bir araya getirmek suretiyle stratejilerimizi belirledik ve projelerimizi hazırladık” dedi.

 

“Güneş Kenti Mersin’de, Güneş Enerjisi Sayesinde Tasarruf Edeceğiz”

Başkan Tuna, Mersin’de uygulamayı planladıkları projelerinden bir tanesi olan Güneş Enerji Sistemlerinden bahsederek; “365 günün 306 günü güneş alan bir kentte yaşıyoruz. Maalesef güneşten gerekli şekilde yararlanmıyoruz. Dünyada sadece Amerika’da, İspanya’da ve Türkiye’de Toroslar’da olan yoğunlaştırılmış güneş enerjisinden elektrik üreten projenin hayata geçirilmesini sağladık. 5 megabayt gücünde. Kullanılan malzemeler tamamen yerli malı. Onun daha genişletilmiş panel  sistemini Mersinimizde uygulamak istiyoruz. Bana getirilen bir rapordan, MESKİ’nin Mersin’e su getirilmesi amacıyla kullanılan motopomplar için şuan ödediği yıllık elektrik faturası miktarının 85 milyon TL. olduğunu öğrendik. Büyük bir para. Bunu GES’ten karşılamayı düşünüyoruz. Öncelikle güneşten maksimum şekilde yararlanmaya bakacağız” dedi.

 

“Kayrakkeşlik Baraj Projesini Hayata Geçireceğiz”

Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Hamit Tuna, 1968’de projesi hazırlanan ancak stabil halde duran Kayrakkeşlik Baraj projesini hayata geçirmek istediklerini ve bunun için gerekli araştırmaları yaptıklarını kaydederek; “Bu projeyi Adana DSİ Bölge Müdürlüğü’nden 2000’li yıllarda araştırdım. İlk defa siz soruyorsunuz Başkanım diye cevap geldi.2005 yılında Devlet Su İşlerine müracaat ettiğimizde bu işi sadece DSİ’nin ve Büyükşehir Belediyesinin yapabileceğini ifade ettiler. İlçe Belediyesi olarak bize müsaade vermediler. O proje inşallah hayata geçirilecek. Bizim iki tane deremiz var. Biri Deliçay diğeri de Müftü Deresi. Maalesef kışın akar biz bakarız. Adana’yı Adana yapan Seyhan’dır, Tarsus’u Tarsus yapan Berdan’dır, Silifke’yi o hale getiren Göksu’dur, Anamur’da Dragon ve Bozyazı’da da Sini Çayıdır. O sular olmazsa orayı yaşam yeri olarak hiç kimse seçip de konuşlanmaz. İşte o sulardır, yerleşim yerlerini ortaya çıkaran. Biz de inşallah MESKİ himayesinde, Müftü Deresini yukarda tutup ve barajda alıkoyup gerek sulama ve gerekse içme suyunda kullanacağız. Müftü Deresini eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’ndan alıp Çavak’a kadar uzatacağız. Derenin içini ıslah edip iki yakasını da yürüme ve bisiklet yolu olarak düzenleyeceğiz ve kafeteryalarla donatacağız. Burası Toroslar, Akdeniz ve Yenişehir İlçelerimizin adeta bir gerdanlığı olacak. Oranın imar dokusunu da kademeli sistemde yaparak, panoramik görüntüyü kapatmayacağız. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı ile karşısındaki sit alanı olan Askerlik şubesinin güneyindeki bölümü, karşılıklı bir köprü ile birleştireceğiz. Suları kademeli akıtmak suretiyle her kademede sandalların gezdiği, yanları kafeteryalarla donatılmış ve ışıklandırılmış bir halde düşünün. Bu projeyle bisiklete binme alışkanlığını da bu kentte geliştirmek istiyoruz”dedi.
 

                            “Bütün Gayemiz Hizmet Etmek”

Daha sonra Toroslar İlçesi’nde düzenlenen toplantılara katılan Başkan Tuna’yı vatandaşlar yoğun ilgiyle karşıladı. Burada vatandaşlara seslenen Başkan Tuna; “Biz bu kenti seviyoruz. Bilgi birikimimizi ve hizmet anlayışımızı bu kentin bütününe yaymak istiyoruz. Gayemiz budur. Bu kentin insanı da bizi çok iyi tanıyor. Bu gurur bize yeter. Bu kent bize görev verirse Allah’ın izniyle bu şehri kalkındıracağız. Yoldan en iyi geçenler ardından gelenlere engel bırakmayanlardır. Biz hizmet yolumuzu geçerken ardımızdan gelecek olan insanlarımıza engel bırakmamaya çalıştık” dedi.

Eski otogar çevresindeki otel işletmecileri ile de bir araya gelen Başkan Tuna, burada da turizme yönelik projelerini paylaştı ve taleplerini dinledi.

Dünya Aslan Photograpy kurucusu Dünya Aslan'ın öncülüğünde hayata geçirilen 'Dünya'nın Annelerinden Dünya'nın En Güzel Çocuklarına' adlı sosyal sorumluluk projesinin buluşma etkinliğine de katılan Başkan Hamit Tuna, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi’nin düzenlediği gecede de, muharip gazilerle hasbihal etti. Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.