SON DAKİKA
Hava Durumu

ULAŞILAN HER ÇOCUK, GELECEĞE BİR IŞIK

Şehir merkezi ve ilçelere uzak yerleşim birimlerinde yaşayanları, özellikle de çocukları kitaplarla buluşturmak için yola çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi Gezici Kütüphanesi, kilometrelerce yol kat ederek, çocukların hayal dünyasına ulaşıyor.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2019 11:21
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2019 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ULAŞILAN HER ÇOCUK, GELECEĞE BİR IŞIK
Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak, kitaplara ulaşım imkânı zor olan çocukları kitaplarla buluşturmak isteyen ve ‘Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir’ sözü ile yaklaşık 3 yıl önce yollara düşen Gezici Kütüphane, 89 bin 78 kişiye ulaştı.

Çoğunlukla kütüphanesi olmayan ve çocukların kitaplara ulaşamadığı ilçe ve köylere giderek, genç dimağları kitaplarla buluşturan Gezici Kütüphane, her geçen gün daha çok insana ulaşıyor. Gezici Kütüphane için gidilen her köy yeni bir durak, ulaşılan her çocuk yeni bir dünyanın kapısı haline geliyor.

26 bin ödünç kitap

Çocukların en güzel şekilde yetişmesi, özgüvenli, bilinçli ve donanımlı olması için yeni projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi, Gezici Kütüphanede ödünç verdiği kitaplarla da bahaneleri ortadan kaldırıyor. Şimdiye kadar 26 bin 49 kitabın ödünç verildiği Gezici Kütüphane, en ücra köylerdeki çocuklara ışık oluyor.

Ayrıca Gezici Kütüphanenin tek hedef kitlesi çocuklar değil. Yalnızca köylerde kitaba ulaşamayan çocuklara değil, okullara huzurevine, cezaevi ve kreşlere de giderek kitap ulaştıran Gezici Kütüphane, geniş hedef kitlesi ile okumanın yeri ve yaşı olmadığını gösteriyor. Düzenli olarak huzurevi, cezaevi ve kreşlere giden kütüphane şimdiye kadar yaklaşık 400 okula giderek, binlerce öğrenciye ulaştı.

Merkez kütüphane 31 bin kişiye ulaştı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2015 yılına kadar bünyesinde bir kütüphanesi bile bulunmayan Büyükşehir Belediyesi’nden, yılda 16 binden fazla insana ulaşan bir kütüphane serüveni başlattı. Kütüphane açmakla kalmayan Büyükşehir Belediyesi, kendi bünyesinde oluşturduğu kültür yayınları tarafından basılan kitapları kütüphanede okuyucular ile buluşturdu. Her yaş grubundan vatandaşın yararlanabildiği Merkez Kütüphanesi’nde 14 bin 379 kitap yer alıyor. Kurulduğu günden bu yana 31 bin 82 kişi de kütüphaneden yararlandı. 6 bin 61 kitabın ödünç verildiği kütüphaneden ders çalışmak için sessiz bir ortam arayan öğrenciler de yararlanabiliyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.