SON DAKİKA
Hava Durumu

SEDAT YILMAZ'IN KALEMİNDEN VAHAP SEÇER ve BÜYÜKŞEHİR

Yazının Giriş Tarihi: 20.04.2021 11:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.04.2021 11:03

Sonda söyleyeceğimi en başta söylemek istiyorum. Vahap Seçer'in dediği gibi "Mutlu, huzurlu, gülen bir kent oldu Mersin" Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, geçtiğimiz hafta göreve gelişlerinin ikinci yılını değerlendirdi.

Tüm zorluklara ve engellemelere rağmen başarılı bir yıl daha geçirdiğini söyleyebiliriz. Seçer,göreve gelmesinden 9 ay sonra tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını gölgesinde belediyecilik yapma mücadelesini başarı ile yaptı. Özellikle halk odaklı akıllı belediyecilik anlayışıyla hizmetlerini gerçekleştirdi. Başkan Seçer, zor bir süreci en iyi şekilde akıllıca yönetmiştir. Pandemi sürecinde belediyenin gelirlerinin düştüğü biliniyor.

Buna rağmen, pandeminin başlangıcından itibaren vatandaşların temel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik hizmetlere öncelik vermesi ve hiçbir şeyden kaçınmayarak özveri ile sosyal belediyecilik anlamında örnek bir belediye başkanı olmuştur.

Büyükşehir belediyesi pandemi vesilesi ile hem hizmet sunma yöntemlerini ve becerilerini geliştirmiş oldu hem de geliştirilen özgün, hızlı ve etkili çözümlerle halkın beğenisini topladı. Büyükşehir belediyesi 2020 yılında Belediye meclisinden borçlanma alamadı. Buna rağmen borçlarında 838 milyon 593 bin 887 liralık azalma gerçekleştirdi. Bunu kendi imkanlarıyla gerçekleştirdi. Proje sayısı 150 olmuş, buna karşın 127 proje bitmiş.

Projelerin gerçekleşme oranı yüzde 96, ziki gerçekleşme oranı da yüzde 92 olmuş. Bunlar çok değerli oranlar. İsrafı önleyen, yaptığı işin takipçisi olan ve ciddiye alınan bir anlayışa ek gerçekçi bir bütçe ile tüm sıkıntılara rağmen büyük bir başarı sağlanmıştır. Özellikle belediye harcamalarının önemli bir kalemini oluşturan akaryakıt harcamalarında yine akılcı bir yöntem uygulayıp kırım oranının yükseğe çıkartılarak 20 milyon TL'nin kasada kalmasını sağlanmıştır.

Bir diğer önemli hizmet de katlı kavşaklarda gerçekleşti. Başkan Seçer 2017'de bir kavşak maliyetinin 64 milyon TL olduğunu fakat kendilerinin yükselen kurlara rağmen (iki katına çıkmış) 44milyon TL'ye bu katlı kavşakları yapmaları ve ortaya çıkan güzel tablo, halkın adına toplumun menfaati için çalıştıklarının en önemli göstergeleri olmuştur. 2020 yılında özellikle pandemi sürecinde çok başarılı bir belediye olmuş ve büyük bazı projeleri beklemeye almış olsa da halkın ihtiyaçlarının önceliği bilinci ile özellikle ekonomik anlamda yaptığı hizmetler takdir edilecek cinsten. 11 bini aşkın vatandaşa verilen ve aylık 1.5 milyon tl'yi bulan halkkart yardımı ile yurttaşlar nefes almıştır.

Bunun yanında 170 bin civarı dağıtılan gıda kolileri de bu zor zamanlarda vatandaşlara can suyu olmuştur. Mahalle mutfaklarında 3 çeşit yemeğin 3 TL gibi sembolik bir rakamla verilmesi, bir çok mahallede her gün binlere kişiye ücretsiz dağıtılan çorba da çok değerli hizmetler olarak göze çarpıyor. Türkiye'nin en yüksek gramajlı ve en ucuz Ramazan pidesini halka sunan halk odaklı örnek bir belediye. Pandemi nedeniyle çocukların okula gidememesine rağmen evlerine kadar bu süt yardımının yapıldığını unutmayalım. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Büyükşehir belediye meclisinde çoğunluk cumhur ittifakında.

Yani Başkan Seçer'in yapmayı düşündüğü bir çok proje ve hizmetin de meclisten geçmediğini yani Ankara siyasetinin özellikle Mersin'de çok hissedildiğini belirteyim. Mersin halkının da bunu gördüğünü ve yapılanların farkında olduğu bilinmeli. 2020 yılında Başkan Seçer'e borçlanma yetkisi verilmedi. Bugün hala bekleyen bir konuyu hatırlatmakta fayda var. O da çevre dostu otobüslerin alımıdır. Bir kısmı hibe ile gerçekleşecek bu projenin Cumhurbaşkanlığınca yatırım programına alınması gerekiyor. Ama hala alınmış değil.

Hibe destekli bu proje belirli sürede kullanılmazsa zaman aşımına uğrayacak ve kredi geri gidecek.

Bu yüzdendir ki Başkan Seçer " “Bize de en azından Cumhur İttifakı’na mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin, biz farklı bir şey istemiyoruz” söylemini her platformda yineliyor. Başkan Seçer, bunun gibi bir çok engellemelere rağmen bunun eksikliğini hissettirmeyerek yukarıda belirttiğim akılcı bütçe ve israfı önleyici politikalarla şu ana kadar çok başarılı bir süreç yönetmiştir.Özellikle pandemi sürecindeki kriz yönetimini başarıyla vermiştir.

Büyükşehir 13 ilçeye de bu hizmetleri eşit ve adaletli bir şekilde gerçekleştirerek vatandaşa en yakın hizmet sunan ve onların yaşamına doğrudan etki eden sosyal belediyecilik hizmetleri ile göz doldurmaya devam ediyor. Mersin'in mutlu, huzurlu, gülen yüzünün daimi olması dileğimle

Sedat Yılmaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.